Jihlava dostává od státu každý rok na jednoho svého občana zhruba devět tisíc korun. Plzeň pobírá za svou ovečku zhruba dvakrát tolik. Podle novely zákona o rozpočtovém určení daní se rozdíly v přídělech na hlavu v obou městech zmenší. Jihlava si přilepší o pět stovek na občana, zatímco Plzeň o pět tisíc přijde. Občané obou měst si tak budou o něco rovnější.

Tento příklad ilustruje hlavní podstatu reformního zákona, o které na krajském úřadě v Jihlavě debatovalo v pondělí večer na sedm desítek starostů a starostek z celé Vysočiny společně se zákonodárci. Právě podpora poslanců a senátorů bude stěžejní při projednávání novely zákona na parlamentní půdě. V tuto chvíli se ale návrh zasekl ve vládě.

„Vláda slibovala, že bude zákon platit od příštího roku, nyní to však vypadá až na rok 2013,” posteskl si předseda krajské organizace Sdružení místních samospráv Vlastimil Bařinka. Do obecních kas by tak na úkor čtyřech největších měst v České republice mělo přitéct až o 13,5 miliard korun více.

Peníze navíc uvítá na Jihlavsku většina obcí. Vysokým Studnicím s necelými čtyřmi stovkami obyvatel a ročním rozpočtem kolem tří milionů korun by reformní zákon přidělil ročně navíc až sedm set tisíc korun.

„Pokud tento návrh někdo nepodporuje, tak je divný. Nevím o nikom, kdo by nechtěl do obecní kasy více peněz,” poznamenala starostka Vysokých Studnic Arnoštka Ženčáková. Obec by z těchto peněz zaplatila dětské hřiště nebo zafinancovala vybavení do občanské infrastruktury.

Starosta Stonařova František Plavec návrh také vítá, ale optimismus své kolegyně mírní. „Navýšením peněz do obecních kas, v našem případě asi o dva miliony, dojde ke zrušení některých dotačních titulů. Ve finále tak půjde spíše o přerozdělení než o skutečné navýšení,” zauvažoval Plavec. Podle něj na novém rozdělení daní vydělají především ty obce, které čerpání dotací nevyužívají.

Bařinka potvrzuje, že některé dotační tituly opravdu zaniknou, protože finance z nich půjdou obcím přímo, ale vidí v tom výhodu. „Obce si samy budou moci rozhodovat o tom, kam zainvestují, a nebudou závislí na dotačních pobídkách,” dodal Bařinka.