„Pracujeme u silnice – budujeme novou autobusovou zastávku, takže máme opravdu dobrý přehled. Na denním pořádku jsou tu kamiony, které bezohledně předjíždějí osobní auta. Mnozí řidiči se ani neobtěžují dodržovat maximální povolenou rychlost. Lidé tady nemají pořádně ani kde přejít, někdy musí dlouhou čekat, než se dostanou na druhou stranu silnice,“ uvedl Karel z Jihlavy.

Mnozí místní obyvatelé, kteří si už na bojové podmínky v Čížově zvykli, přecházení velmi frekventované silnice příliš neřeší. „Naštěstí je na obě strany pěkný výhled, místo je přehledné, takže podle mě tu ani přechod není moc potřeba. Aspoň mně se tu přechází dobře,“ řekl Richard Matula z Čížova.

To, že v místě autobusové zastávky chybí přechod pro chodce, ale už dlouho vadí čížovskému starostovi Přemyslu Moravcovi. „Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby tam byl přechod vyznačený, ale bohužel ho nechce povolit policie. My si ho tam jen tak sami od sebe namalovat nemůžeme. Už kvůli tomu proběhlo několik jednání, pro nás s negativním výsledkem. Přechod je tu potřeba, jde nám hlavně o bezpečnost menších dětí, které tam přecházejí samy,“ informoval Přemysl Moravec.

Boj o přechod nevzdávají ani teď

Podle jeho slov policie přechod na silnici 1. třídy povolí pouze v případě, že tam přechází určité množství lidí. „Jde o to, kolik lidí v místě přejde za jednu hodinu. Tato kritéria samozřejmě náš případ nesplňuje. Boj o přechod u autobusové zastávky rozhodně nevzdáváme, snažíme se jednou za čas na problém upozornit,“ dodal starosta.

Čížovští se tak alespoň dočkají vylepšené zastávky. I zde byl kladen důraz na jejich bezpečnost. „Pro místní lidi to bude určitě příjemná změna. V zimě totiž na zastávce ve směru od Jihlavy vystupovali přímo do stráně, což bylo často velmi nebezpečné,“ připomněl Moravec.

Letos tyto těžkosti lidem z Čížova konečně odpadnou. Zastávka s chodníkem a novou ochrannou stěnou je totiž téměř hotová. Do poloviny prosince tam ještě přibude přístřešek a lavička. Autobus zatím zastavuje v odstavném pruhu zastávky.

„Na zastávce jsou nově i nájezdy na chodníky, což usnadní život hlavně imobilním lidem. Nové chodníky chceme časem vybudovat i vedle zastávky,“ doplnil Moravec. Vylepšená zastávka obec vyjde na více než čtyři sta tisíc korun.

Problémy s neukázněnými řidiči, kteří často a rádi zapomínají dodržovat v obci povolenou padesátku, mají také v nedalekém Rančířově. Před nedávnem tam ale z obou směrů přibyly měřiče rychlosti, které by měly šoféry přimět ke zpomalení.

ZUZANA MUSILOVÁ