Na očkování proti chřipce, obávanému, ale současně podceňovanému sezonnímu onemocnění je právě nyní nejvyšší čas.

Význam očkování připomenul tragický příběh, který se v listopadu odehrál na Ústecku. Onemocnění pandemickým virem prasečí chřipky navzdory hospitalizaci na nemocniční jednotce intenzivní péče nepřežila osmatřicetiletá astmatička. Přitom právě pro chronicky nemocné představuje chřipka nebezpečnou, a někdy dokonce smrtelnou zbraň.

Na Jihlavsku zatím letos pravá chřipka zaznamenána nebyla, ale opakovaně zjištěné typické příznaky onemocnění naznačují, že se virus může objevit kdykoliv.

A s ohledem na očkování, které představuje jediný účinný štít proti chřipce, je důležité vzít na vědomí ještě jedno pravidlo. Až se epidemie přiblíží, bude už na prevenci pozdě.

Zvláště určité skupiny lidí by se měly co nejrychleji rozhodnout, zda se na očkování vypravit. „Očkování má zejména význam pro starší osoby, především nad 65 let, a osoby s chronickým onemocněním dýchacího systému, srdce a cév, ledvin a jater, s diabetem, s poruchou imunitního systému,“ připomenula jihlavská krajská epidemioložka Alena Dvořáková. Velké většině lidí z uvedených skupin je vakcína proti chřipce plně hrazena ze zdravotního pojištění.

Odborníci doporučují očkování i lidem jinak zdravým, a to kvůli zvýšenému riziku onemocnění v zaměstnání. Takovémuto riziku jsou vystaveni lidé soustřeďující se ve větším počtu v uzavřených prostorách, například ve zdravotnických zařízeních. Očkovat by se měli nechat i ti, kteří mohou přenést infekci na těhotné ženy, nedonošence, klienty léčeben nebo domovů pro seniory. „Očkování je doporučováno také manažerům nebo živitelům rodin, kteří nechtějí být kvůli onemocnění chřipkou a následné rekonvalescenci dlouho v pracovní neschopnosti,“ poukázala na další skupinu lidí Dvořáková.

V posledních letech se navíc očkování stalo dokonce jakýmsi luxusním zdravotnickým úkonem dostupným pro všechny. „Již druhým rokem je k dispozici velmi oblíbená vakcína s krátkou jehličkou dlouhou 1,5 milimetru, která se aplikuje pouze do kůže, nikoliv hluboko do svalu,“ popsala novinku epidemioložka Dvořáková, která současně prostřednictvím očkovacího centra Avenier sama očkování zajišťuje.

Pro zájemce o očkování je k dispozici vakcína proti „slavné“ prasečí chřipce, kterou způsobuje pandemický virus H1N1. Chřipka typu A může být způsobena rovněž virem H3N2 a letošní předsezonní očkování pamatuje i na chřipku typu B.

Přestože existuje i skupina odpůrců očkování, zastánci této formy prevence jsou v početní převaze. A čísly také argumentují. „Zatímco v západních státech Evropy je očkováno v průměru 22 procent populace, u nás je to pouhých sedm procent,“ uzavřela srovnáním praxe z posledních let Dvořáková.