Novou atrakci nyní mají lidé v Palackého ulici v Jihlavě. Stavebníci tam totiž při výměně splaškové kanalizace odkryli část původního městského opevnění. Rekonstrukce měla být v ulici dokončena do 20. prosince, kvůli archeologickému nálezu a dalším komplikacím se však tento termín pravděpodobně o něco posune.

Na zajímavý nález stavebníci narazili v pondělí. Podle zjištění archeologů se jedná o část jihlavského městského opevnění. Zeď, která je kolmá na vlastní hradby, pochází zřejmě z 15. až 16. století.

„Byla součástí fortifikačního prvku, který vystupoval do městského příkopu. Dokládají to vyobrazení ze 17. století. Obránci díky těmto prvkům měli větší přehled o tom, co se dělo za hradbami, a mohli tak město v případě napadení lépe ubránit. Samotné rovné hradby by jim totiž nestačily,“ přiblížil archeolog Petr Hejhal z organizace Archaia.

Zeď, kterou teď mohou lidé vidět ve výkopu, vede téměř až na úroveň trafiky, která stojí poblíž. Dokazuje to také vyboulený chodník. I na chodníku na druhé straně Palackého ulice by podle archeologů měla být další taková zeď. „Přední část předsunutého fortifikačního prvku vedla nebo vede kolmo na tyto stěny, a to zhruba v místech, kde je trafika. Pokud zbylé dvě zdi nebyly odstraněny při likvidaci jihlavského opevnění v devatenáctém století, kdy byl také postupně zavezen městský příkop, tak je možné, že další část tohoto opevňovacího prvku zdokumentujeme příští rok. Záleží na tom, jak budou pokračovat zemní práce, “ doplnil Hejhal. Zeď je vlastně torzem opevnění, které muselo být v 19. století zbouráno kvůli budování silnice.

„Jihlavské hradby musely ustoupit také městské zástavbě. Město se potřebovalo rozrůstat. V té době už navíc nebyl pádný důvod, proč opevnění udržovat, protože Jihlava ztratila statut pevnosti,“ uzavřel Hejhal s tím, že žádnou další zajímavost na místě zatím neobjevili.

V současné době se vedou jednání mezi investorem a památkáři o dalším postupu při rekonstrukci kanalizace. Kanál totiž vede kousek od zdi. Zemní práce navíc zkomplikovalo nestabilní podloží. Městský příkop byl totiž zasypán sutí a odpadem.

ZUZANA MUSILOVÁ