Jako na tankodromu si v současné době připadají někteří obyvatelé Malého Beranova u Jihlavy. Kvůli nové kanalizaci je totiž rozkopaná celá obec. Malý Beranov se tak rozdělil na dva tábory řidičů. Na ty, kterým se ježdění po roztlučených silnicích příčí, a na ty, kteří opravu kanalizace za několik desítek milionů hájí.

„Je snad normální, že je to rozkopané, bylo to tak, i když se kopal plyn. Já bydlím u vody a doteď mi tam smrděly splašky lidí shora, takže mně to rozhodně nevadí. Když se něco dělá, je prostě nepořádek. Lidé si pořád stěžují, ale až budou silnice nové, to si budou libovat,“ myslí si důchodkyně, která v Beranově bydlí, přála si však zůstat v anonymitě.

Nové silnice měl mít Malý Beranov do konce roku. Realita je však jiná a rozkopané komunikace, připomínající spíše polní cesty, zůstanou roztlučené i přes zimu. Projekt má totiž zpoždění.

Rozkopané i v zimě

„Kvalita silnic je teď tragická. Do zimy to mělo být hotové, a nic. Přes léto, když bylo dobré počasí, tak mi přišlo, že skoro nic nedělají. Všichni okolo říkají, že jízda po takovém povrchu autem se musí zákonitě projevit i na stavu auta. Půl roku je to tady rozkopané a teď to budeme kvůli zpoždění muset snášet ještě dalšího půl roku,“ vyjádřil se mladík Ondřej, který v Beranově bydlí.

Podle starosty Malého Beranova Petra Tomáška ke zpoždění došlo kvůli špatnému počasí. „Z logiky věci by sice stavba měla být kompletně hotova do konce roku, ale to nelze z hlediska povětrnostních podmínek. Asfaltování vozovek vyžaduje určitý teplotní režim. A ten teplotní režim teď prostě není. V obalovně nevyrábějí obalovanou drť,“ vysvětlil starosta.

Na opravy upozornil

Tomášek však přislíbil, že některé více používané silnice budou během několika dnů provizorně upraveny. „Firma bude tyto vozovky ještě projíždět a bude je doplňovat tak, aby tam nebyly díry. Dohodli jsme se, že povrch budeme zpevňovat prosívkou, která by měla být poměrně pevná. Dosud tedy není hotovo, do zimy se ještě práce udělají,“ přiblížil Tomášek.

Ten stěžovatelům vzkázal, že o této věci dopředu věděli. Na opravy kanalizace obyvatele Beranova starosta upozorňoval e-mailem. „Pokud by měl někdo zájem, může zajít na zasedání zastupitelstva a může se na tuto záležitost zeptat,“ vzkázal Beranovským.