Školní zvonek oznámí osmou hodinu a začátek vyučování. V opuštěné třídě však sedí pouze jediný žák. Malá Adélka byla nemocná, a tak se k jejím rodičům nedostalo, že Základní škola Jungmannova v Jihlavě včera stávkovala.

Hodinu si tak Adéla kreslí a čeká, než do školy dorazí její spolužáci a učitelka odstartuje vyučování.

Přesně tak to ráno vypadalo na základní škole, která se jako jediná v Jihlavě připojila ke včerejší celorepublikové stávce učitelů. Z 38 zaměstnanců školy jich stávkovalo celkem sedmadvacet. „Všichni rodiče dostali dopis, že proběhne hodinová stávka a vyučování tak začne až v devět hodin. Pokud by rodiče na oznámení nereagovali, je pro děti zajištěn program. V každém případě by o děti bylo postaráno,” řekla včera krátce po osmé hodině ráno Božena Kučerová, ředitelka základní školy Jungmannova. Žádnou zpětnou vazbu od rodičů na stávku nezaznamenala.

Podle ředitelky jde o ztrátu jedné hodiny, která se během několika málo dní dá plnohodnotně nahradit. „Učitelé to dotáhnou. Nebude to mít žádné další následky z hlediska vzdělávání,” dodala ředitelka.

Mezi učitele, kteří se včerejší stávky na Jungmannově škole zúčastnili, patří i Ivana Málková, která se ve školství pohybuje už dvacet let. Stejně jako učitelským odborářům se jí nelíbí především rušení takzvaného věkového automatu, podle kterého je pedagog řazen do platového stupně podle odsloužených roků. O zařazení by nyní mohl rozhodnout ředitel školy.

Málková si myslí, že tím ztratí jistotu. „Ministr nám chce odepřít roky praxe. U nás na škole jsou většinou starší učitelé, takže nechtějí přijít o peníze. Chceme mít tu jistotu, že budeme v tabulce postupovat. Nastupující učitel by mohl mít stejné peníze jako ten, co odchází do důchodu,” popsala Málková důvody, proč se do stávky zapojila.

Na druhou stranu však připouští, že s vedením školy problém nemá. „Na každé škole je to jinak, my si na vedení školy nemůžeme stěžovat, ale když se to vezmeme všeobecně, pokud peníze nebudou jasně stanoveny, tak je nemusíme dostat,” doplnila učitelka.

Podle ní na škole nemuseli ke stávce nikoho přemlouvat. Učitelé si přečetli materiály, které jim poslalo ministerstvo, a materiály, které přišly z odborů, a podle toho se rozhodli. „Většinou se nakonec všichni přiklonili ke stávce,” uzavřela Ivana Málková.

Původní důvod, kvůli němuž školští odboráři stávku narychlo vyhlásili, ale včera ráno už neplatil. Ministr školství Josef Dobeš nakonec od záměru couvl, ředitelé získají jen dílčí pravomoce.