Obyvatelé Čížova nevěřícně kroutí hlavou nad tím, kdo mohl jejich sousedce a chovatelce koní Renátě Deutscharové otrávit celkem šest koní. Pět jich už uhynulo, šestý bojuje na veterinární klinice o život.

Podle Čížovských koně ve vesnici žádnou neplechu nepáchají. Majitelka ranče je však přesvědčená, že koně jí zabil někdo z místních. „Je to lumpárna a takového lumpa je třeba potrestat. Jestli je to někdo z místních, těžko říct. Mně osobně koně vůbec nevadí. Že by tady byl nějaký hluk nebo smrad, to vůbec,” vyjádřil se Karel Bártl, blízký soused Renáty Deutscharové.

Podle ní však bílý prášek, který se našel poblíž napajedel, mohl koním podsunout jen ten, kdo ranč a celé jeho okolí dobře zná. „Jsem přesvědčená o tom, že je to někdo z místních. Důvod, proč to někdo udělal, neznám. Podle mě takovou věc nemůže udělat normálně myslící člověk,” řekla včera Deníku Deutscharová.

Atmosféra na ranči je hodně napjatá

Ani Helena Žahourková, obyvatelka Čížova, která v blízkosti koní bydlí, si nemyslí, že by koně měli místním nějak vadit. „Mně určitě koně nevadí, mám je ráda. To, co se stalo, je nelidské. Na nikoho bych neukázala, nemyslím si, že by to byl někdo z místních,” řekla Žahourková.

Atmosféra na ranči, a vůbec v celé vesnici, je pochmurná a napjatá. Chod ranče se také změnil. „Ohromně mi pomáhají lidé, kteří tady mají koně ustájené. Držíme pohromadě. Vyjadřují mi podporu a snaží se mi pomoct. Chod je omezenější, jsme na menším prostoru a je více práce,” popsala současnou situaci na ranči jeho majitelka.

První uhynulé koně našla majitelka už v pátek. Jednalo se o klisnu a hříbě. Další následovali během víkendu.

Důkazem, že koně otrávil někdo z lidí, kdo ranč U Zelené sedmy dobře zná, je i to, že otrávení koně patřili pouze majitelce. Na ranči má přitom koně ustájené i spousta dalších lidí. Škoda pouze na uhynulých koních se vyšplhala na půl milionu korun.

„A to není všechno, jsou tu ještě asanační výdaje a tak dále. Teprve začínají chodit faktury,” přiblížila smutně Deutscharová.

Co přesně koně otrávilo, určí až pitva. Podle všeho však bílý prášek způsobil, že koně začali kašlat a později se udusili.