A to i přesto, že od té doby, co se na konci září zřítila střecha na prvním nádvoří, je do parku přísný zákaz vstupu. Ten ovšem někteří lidé nerespektují.

„Červenobílé pásky kolem zámku, které značí zákaz vstupu, už jsou dost přetrhané. Lidé si neuvědomují, že jim v okolí staveniště může na hlavu spadnout třeba cihla,” přiblížil kastelán Hartman.

„Po mikulášských nadílkách jsem našel v parku odpadky, různé dělobuchy a petardy. Přitom je zde i zákaz rozdělávat oheň,” uvedl poslední případ, kdy se lidé rozhodli návštěvní řád ignorovat, Hartman.

Opravy zřícené střechy totiž v těchto dnech běží na plné obrátky i o sobotách a nedělích. „Zhruba do poloviny prosince, nejpozději však před speciálními vánočními prohlídkami, chceme být s opravami hotoví. I kvůli financím,” odůvodnil kastelán.

V současné době se dozdívá římsa a začíná se stavět krov. Přes noc místo stavby zakrývá plachta, která je zatěžkaná naplněnými PET lahvemi. Přesto podle kastelána hrozí, že se vlivem větru plachta uvolní.

Nejenom střecha je však hrozbou, ale také některé stromy v parku už jsou natolik suché, že z nich mohou kdykoli padat větve. Stejně jako letos v červnu, kdy byl kvůli tomu na nějaký čas zámecký areál také uzavřený.

Lidem v Brtnici je líto, že do parku a zámku nyní nemohou. Nutná opatření však většinou chápou. „Před zákazem jsem s dětmi do parku chodila, i když poslední dobou se tam našlo i pár injekčních stříkaček. Sem tam se tu totiž konají různé akce, a pro mladé je okolí zámku dobré místo, kde se mohou skrýt. A to nejde jenom o lidi z Brtnice,” uvedla své zkušenosti Jaroslava Řehořková.

Starší lidé ve městě si ještě vzpomínají, jak za mlada v parku vyrůstali a se svými dětmi tam trávili volný čas. „Poblíž zámku jsem vyrůstal, jezdili jsme v parku s dětmi na kolech a pamatuji si, že jsme se stýkali s lidmi, kteří v zámku žili v bytech,” vzpomínal s nostalgií starší muž, který nechtěl být jmenován.

Podle něj za současný stav zámku mohou nevyjasněné vlastnické spory, které se táhnou už přes dvacet let.