Sociální dávky budou od prvního ledna namísto městských úřadů vyplácet úřady práce. Lidi z Jihlavska, kteří je pobírají, čeká několik změn.

„Dávky se od ledna budou vyplácet převodem na účet, poukázkami, popřípadě převodem na kartu sociálních systémů. V hotovosti, takzvaně na ruku, se bude vyplácet jen mimořádná okamžitá pomoc. V případě ostatních dávek, které byli klienti zvyklí dostávat v hotovosti, obdrží na úřadu práce poukázku. Tu jim pak vyplatí v hotovosti pošta,“ uvedl vedoucí oddělení zaměstnanosti krajské pobočky Úřadu práce ČR Miloš Zauf.

Podle něj by se na Jihlavsku kromě místa vyplácení dávek nemělo už nic zásadního změnit.

„Budeme se snažit respektovat dosavadní termíny vyplácení sociálních dávek v jednotlivých městech tak, jak na ně byli lidé zvyklí. Pokud nám to tedy technické a organizační podmínky dovolí,“ dodal Zauf.

Obavami, jak se nový systém, nastavený sociální reformou, dotkne lidí, se ale netají někteří starostové z Jihlavska.

„Všichni byli zvyklí na to, co dobře fungovalo. Podle mě se jedná o zbytečný krok. A myslím tím celou sociální reformu. Prý to všechno vede k úsporám, zatím nám však nikdo neřekl k jakým. Reformy se mají dělat kvůli klientům, ale ti jsou bohužel často na posledním místě,“ uvedl polenský starosta Jindřich Skočdopole. V Polné se nově sociální dávky budou vyplácet na pracovišti úřadu práce v Žižkově ulici.

Co všechno přinese nový systém, řeší také v Telči. „Tyto změny ve vyplácení dávek se dotkly i našich zaměstnanců. Tři z nich budou pracovat pro úřad práce, který sídlí na Palackého ulici, kam si budou lidi pro dávky od ledna chodit. U zbylých třech pracovníků jsme zvažovali i jejich propuštění. Nakonec budou obstarávat jinou agendu,“ řekl telčský starosta Roman Fabeš.

Pro sociální dávky si lidé budou v Třešti od ledna chodit do radničního dvora, kde sídlí úřad práce.

„Měla by to být v této oblasti jediná změna. Na úřad práce přejde jedna pracovnice, zbylé dvě zatím nepropustíme, budou zajišťovat jinou agendu,“ řekl třešťský starosta Vladislav Hynk.

V Jihlavě zůstává místo pro vyplácení sociálních dávek stejné. „Celá agenda i pracovníci zůstávají v současné budově odboru sociálních věcí ve Vrchlického ulici, Jen budou pracovat pod úřadem práce,“ informoval mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

ZUZANA MUSILOVÁ