O beztrestné parkování na rozpadlých chodnících před domy podél hlavní silnice nyní přišli někteří obyvatelé Mrákotína. Během letošní rekonstrukce hlavní silnice tam totiž byly vybudovány nové chodníky, na kterých už platí striktní zákaz parkování.

To, jestli na nich někdo z místních postaví své auto nebo jiný dopravní prostředek, už několik měsíců sleduje vedení městysu. Své nedávné zkušenosti s novou situací popsala Eva Balatá. „Lidé z naší ulice byli dlouho zvyklí parkovat i na chodnících, nikdo to předtím neřešil. Před naším domem chodník ani nebyl, mohlo tam stát více aut. Mí rodiče zaparkovali na novém chodníku zrovna v době, kdy to kontrolovali policisté. Pokutu nakonec nedostali, ale od té doby už raději zajíždíme do garáže nebo na plácek za dům. Problém s parkováním nastane, když se k nám sjede více návštěv, to máme opravdu málo místa,“ vysvětlila Eva Balatá. Na zákaz parkování aut na nově vybudovaných chodnících a na plochách veřejné zeleně, který je dán zákonem, obyvatele upozorňují mrákotínské webové stránky. Přesto jsou podle starosty Miroslava Požára někteří místní lidé nepoučitelní.

Jde o bezpečnost

„Díky novým chodníkům se Mrákotínští mohou bezpečně a bez obav pohybovat okolo frekventované hlavní silnice. To určitě ocení rodiče s kočárky a senioři. Také nestojíme o to, aby se nové chodníky za šestnáct milionů hned zničily. Naštěstí většina místních lidí pochopila, o co nám jde. Jen někteří si nedají říct a stále parkují, kde se jim zachce, nové chodníky nevyjímaje,“ uvedl Miroslav Požár s tím, že na tyto hříšníky snad bude platit případná pokuta od policie.

Většina nových chodníků byla dokončena před měsícem. „Během tohoto týdne bude dokončeno posledních patnáct metrů chodníků. Jedná se o složité napojení na most na kraji obce,” dodal Požár. Rekonstrukcí letos v Mrákotíně prošly chodníky, kanalizace, vozovka i elektrické vedení.

ZUZANA MUSILOVÁ