Jenom na Masarykově náměstí v Jihlavě zaznamenali pracovníci služeb města pokusy o vloupání do dřevěných stánků, které mají prodejci pronajaté, a poškození modrého svítícího stromku, který zdobí pouliční lampy v centru města.

„Jsou to zatím drobnosti. Nejspíše je to práce lidí, kteří se v pozdních nočních hodinách vrací z restauračních zařízení. Centrum je pod kamerovým systémem, takže si lidé ničit ve velkém ani netroufnou,” přiblížil situaci mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Ani jeden výtvor z těsta, podobný medovým perníčkům, kterými děti z jihlavské mateřské školy Mozaika nazdobily stromeček v centru krajského města, nezůstal na svém místě. Všechny leží rozmáčené na zemi pod ním. „O tom, že je náš stromeček poškozený, jsme se dozvěděli od některých rodičů. Neviděla jsem to, ale myslím si, že to může být i práce holubů nebo silného větru. Příště budeme muset vymyslet asi odolnější ozdoby,” uvažovala učitelka z mateřské školy Mozaika Libuše Klimešová. Poničená výzdoba prý školku rozhodně neodradí od podobných akcí i v příštím roce.

Hospodský vandalismus

Podle jihlavské policie před Vánocemi vždy dochází ke zvýšenému nárůstu v trestné činnosti. Už první adventní týden přinesl poničenou výzdobu u rodinného domu ve Zborné. Neznámý pachatel přestřihl světelný řetěz před zahradou. „Pachatel, který poškodí cizí věc, se dopouští minimálně přestupku proti majetku, za který lze uložit pokutu až patnáct tisíc korun,” upřesnila jihlavská policejní mluvčí Kroutilová.

Ostatní města na Jihlavsku se zatím setkávají spíše s klasickým hospodským vandalismem. Na vlnu ničení teprve čekají.

„Měli jsme strach, protože je výzdoba poměrně nízko. Navíc má letos strom nový řetěz, ale zatím je to v pořádku,” potvrdil Miroslav Krpálek z třešťských technických služeb, které mají výzdobu na starosti. Předloni jim totiž řetěz někdo ze stromu strhl.

V Polné poničili osvětlení stromu ještě předtím, než vůbec viselo na stromě. „Než jsme instalovali světla, tak jsme zjistili, že je část z nich poškozená. Už je to v pořádku, ale do Vánoc je ještě několik týdnů a vandalové se teprve ukážou,” podotkl František Staněk, vedoucí polenského hospodářství.

V Brtnici se naposledy s ukradenou výzdobou setkali před čtyřmi roky. „Pravděpodobně někdo opilý strhal ze stromu řetězy. Bylo tehdy těsně po volbách, tak si někdo mohl vylévat takto vztek,” zamyslel se starosta Brtnice Stanislav Jirků.