Dokazuje to klesající účast na celostátních setkáních sběratelů v jihlavském domě kultury. To poslední se v krajském městě Vysočiny uskutečnilo v sobotu.
„Dříve sem přijelo i tisíc lidí. Jezdili sběratelé z celé republiky. V dnešní době se jich sem dostaví tak sto až sto padesát. A většinou jsou z Vysočiny. Filatelie pomalu upadá. Důvodem je úbytek sběratelů i problémy České pošty, se kterými se poslední dobou potýká,“ vysvětlil jeden z organizátorů setkání Antonín Klein.

Ještě vloni měl přitom jihlavský filatelistický klub sto dvacet osm členů. Dnes jich je osmdesát. „Členská základna rapidně klesá. Do kroužku mladých filatelistů se nám podařilo nalákat čtyři lidi. Ale je jasné, že o tento koníček není zájem. Zájem lidí obecně vzroste, pokud se na našich výstavách, které pořádáme, objeví nějaké pěkné, drahé známky,“ řekl Klein.

Aby pořadatelé tradiční setkání sběratelů zatraktivnili, zvou poslední dobou i prodejce nerostů, numismatiky s mincemi, sběratele pivních etiket a malých kalendářů. „Nejvíce je tady samozřejmě známek a pohledů. Dnes díky kvalitním a dostupných technikám můžete vyrobit velmi zdařilé repliky starých pohledů. A nikdo to nepozná,“ doplnil Klein.

Jihlavský filatelistický klub na rok 2013 chystá velkou česko-německou výstavu. Na ní budou k vidění exponáty nejen z Německa a České republiky. „Chceme, aby tu vystavovali i lidé z okolních států,“ uzavřel Klein. Na rok 2013 připadá 90. výročí založení jihlavského filatelistického klubu.

Zuzana Musilová