Kino v Třešti potřebuje digitalizovat, jinak reálně hrozí, že za pár let nebude mít co promítat. Filmů v klasických páskových formátech totiž ubývá a v distribuci jich bude příští rok už jen pouhá pětina. O osudu kina, které brzy oslaví čtvrt století existence, zastupitelé rozhodnou na jaře příštího roku.

„V tuto chvíli nejsme připraveni na digitální promítání. Z toho důvodu budeme muset rozhodnout, co s kinem dál. Osobně bych byl velmi nerad, kdybychom byli nuceni kino zavřít,“ okomentoval nejhorší možný scénář starosta města Třeště Vladislav Hynk.

V případě, že město peníze na úpravy neuvolní, bude mít kino velice omezenou možnost výběru filmů. Až osmdesát procent titulů bude od příštího roku k dostání pouze v digitální formě, takže je kino nebude moci nabídnout návštěvníkům vůbec.

Prozatím si město nechalo zpracovat studii přechodu z klasického na digitální promítání. „Při základní investici do digitalizace se můžeme bavit o částce do jednoho milionu korun,” podotkl starosta Hynk. V případě rozsáhlejší rekonstrukce, kdy by se vyměňovalo zvukové zařízení, sedačky a změnila by se celková akustika, by se náklady podle starosty mohly vyšplhat až k pěti milionům korun. „Otázka jako promítání ve 3D je už nadstavba, která lidi láká, ale navíc by stála další peníze,” dodal starosta Hynk k zamýšlené modernizaci kina.

Diváků v kinech rychle ubývá

Doba Harryho Pottera a trilogie Pána prstenů je nenávratně pryč a s ní také roční návštěvnost ve výši osmi až devíti tisíc návštěvníků. V letošním roce jich podle prvotních odhadů bude o polovinu méně. „Návštěvnost v současné době klesá, ale to je všeobecně celorepublikový trend. Do značné míry je to dáno kvalitou současné kinematografie a možnostmi, kterých se divákům dostává,“ namítl starosta Hynk.

„Když jsem byla nedávno po dlouho době v třešťském kině, málem se nepromítalo. Přišlo nás tam všeho všudy šest, takže stačilo málo a odešli jsme s nepořízenou. Ale mrzelo by mě, kdyby kino skončilo,“ potvrdila trend návštěvnice Veronika z Třeště.

V nově schváleném rozpočtu město s minimálně milionovou investicí do kina nepočítá. Vše bude záležet na tom, jak rozhodne na jaře zastupitelstvo. Město ročně na kino z rozpočtu doplácí půl milionu korun.