Objevil se tenkrát v září na folkovém festivalu, který se pod krycím názvem „Písní za mír” konal v Lipnici od roku 1984. Hned na to byl zatčen a  pět dnů zadržován ve věznici v pražské Ruzyni. Pro festival to znamenalo roční nucenou pauzu. Znovu se pak uskutečnil až v roce 1990, kdy už byl z dramatika prezident.

„Lipnice byla tou nejproblémovější oficiální akcí, která se u nás konala, však by také její dramaturgové a organizátoři Jarmila Poláková a  Vladimír Hanzel mohli vyprávět. Po té „slavné“ v roce 1988, na které poprvé po osmnácti letech veřejně vystoupil Václav Havel, dokonce StB vyprovodila spoluorganizátora za SSM Jana Hamra do psychiatrické léčebny. Festival v Lipnici byl prodchnut duchem svobody a stal se prvním signálem politických změn, které později nastaly,“ popisuje historii festivalu televizní dokumentární seriál BigBít.

Pod lipnickým hradem však znali Havla už dříve. Do nedaleké Okrouhlice totiž jezdíval za kamarády z kapely Hudba Praha, která byla pokračováním komunisty zakázané Jasné Páky. Repertoár muzikanti každoročně v létě zkoušeli ve zdejším mlýně, jež patřil rodině frontmana Michala Ambrože. Premiéry nových skladeb vždy předváděli v místním kulturním domě, kde se párkrát objevil i Václav Havel. „Jenomže tenkrát tady nikdo nevěděl, kdo je Havel, takže když přišel do sokolovny na pivo, moc jsme si ho nevšímali,“ říká jeden z pamětníků.

A přidává k dobru historku, která se v Okrouhlici a okolí roky traduje: „Mejdanů pořádali hoši nepočítaně. Při jednom z nich spadl Havel do náhonu a málem se utopil. Můj kamarád mu tenkrát hodil žebřík a vytáhl ho ven z vody. Když už byl Havel na břehu, zakřičel: A přece mě zase ti komunisti nedostali.“

Dokázal zkrátka způsobit rozruch i mimo jeviště. Vždyť byl umělec.