Ceny jízdného v jihlavské městské hromadné dopravě se od Nového roku i přes zvyšování DPH o čtyři procenta nezvýší.

I přesto, že jihlavská radnice na provoz městské hromadné dopravy na příští rok Dopravnímu podniku města Jihlavy přidá celkem 58,8 milionu korun. To je o 3,8 milionu korun více než v tomto roce.

Ceny jízdného nechce jihlavský magistrát měnit už kvůli tomu, že výrazné změny probíhaly v loňském roce. „Nechceme ceny upravovat každým rokem. Uvidíme, jak na tom bude ekonomika příští rok. Spíše se očekává krizovější scénář, proto pro případné zvýšení máme prostor. Se zvyšováním je ale spojená celá řada dalších aktivit. Už takhle se ceny zvyšují téměř ve všem, to je nepříjemné, a proto ke zvyšování zatím přistoupit nechceme,” vyjádřil se primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Radnice vypočítanou ztrátu dopravního podniku pro příští rok nepokrývá v plné výši. To by však neměl být problém. Na rok 2012 dopravní podnik ztrátu vypočítal na 60,3 milionu korun. Oproti loňskému roku se na zvyšování deficitu podílí kromě zvyšování DPH a zvyšování cen energií také zlevněné jízdné. Zastupitelé totiž v minulosti odsouhlasili, že od června letošního roku platí papírová přestupní jízdenka, a zvýšil se počet projetých zastávek ze tří na čtyři.

„Po půl roce bude dopravní podnik vyhodnocovat, jak se vyvíjí jeho ekonomika. Poté město případnou ztrátu dokryje. Nebo se naopak ukáže, že výpočet nebyl tak přesný a podnik s dotací od města vyjde,” přiblížil primátor.

Dopravní podnik pracuje s rozpočtem kolem 120 milionů korun. Polovinu přitom získá z výběru jízdného, druhou polovinu město dokrývá. Počet cestujících v jihlavské městské hromadné dopravě za tento rok stoupl. Jedná se o čtyřprocentní nárůst. Trolejbusy a autobusy se v Jihlavě ročně sveze asi patnáct milionů lidí.

Všech dvaatřicet trolejbusů je bezbariérových. Od května příštího roku to bude platit i pro tři desítky autobusů, posledních šest z nich ještě má schody.

Řidiči s trolejbusy a autobusy v Jihlavě ročně najedou pětadvacet milionů kilometrů, dopravní podnik zaměstnává celkem 180 lidí.