Z Jihlavy Las Vegas Vysočiny nebude. Vedení magistrátu rozhodlo, že koncem roku 2014 všechny výherní automaty a terminály nadobro zhasnou, rozpočet Jihlavy tím přijde o miliony korun ročně z poplatků a výnosů. „Jihlava tyto peníze oželí. Škody a neštěstí jednotlivců i celých rodin jsou nepoměrně vyšší. To nechceme podporovat,” vyjádřil se primátor Jaroslav Vymazal.

Komu by se naopak peníze hodit mohly, jsou menší obce. Někteří majitelé heren už dokonce uvažují, že své podnikání do vesnic dobře dostupných z Jihlavy přestěhují. „Pokud nedojde k celoplošnému zrušení hazardu, tak se kasina budou stěhovat za Jihlavu. Určitě o tom uvažují všichni, kteří herny a kasina ve městě provozují,” potvrdil majitel několika jihlavských heren Miroslav Hrabal. Pro menší obce by kasina byla dobrou finanční injekcí do ročních našponovaných rozpočtů.

Kdo je hloupý, ať dává peníze stroji

Podle starosty Rančířova Jaroslava Pecha sice není tato otázka zatím aktuální, ale jednoznačné ne hernám říci nedokáže. V případě, že by se zájemci objevili, rozhodovalo by o tom celé zastupitelstvo. „Můj osobní názor je, že jde o omezování podnikání. Když jsou někteří lidé hloupí a peníze chtějí strkat do automatů, tak ať je tam dávají,” sdělil starosta Pech.

V dalších obcích kolem Jihlavy už tak otevřeni takové myšlence nejsou. Ve Velkém Beranově na tuto možnost dokonce myslí vyhláška. V Hybrálci naopak už automat jednou byl, a nemají s ním dobré zkušenosti. „V případě, že někdo projeví zájem, budeme proti. Jeden automat jsme tu kdysi měli, ale vůbec to nedělalo dobrotu. Jediným výsledkem bylo, že to rozeštvávalo lidi,” potvrdil odmítavé stanovisko k hracím automatům starosta Hybrálce Antonín Pokorný.

Pro majitele a provozovatele heren a kasin je rozhodnutí jihlavského zastupitelstva likvidační. „Jsem přesvědčený o tom, že se provozovatelé ještě budou bránit a  budou hledat řešení, jak dále podnikat,” dodal závěrem Hrabal.

Podle něj nelze z herny udělat lusknutím prstu třeba restauraci. Jenom nová kuchyně podle předpisů přijde na tři a půl milionu korun. Další náklady by si vyžádal provoz a potřebné vybavení.

Razantní postup vůči hazardu umožnily Jihlavě změny v legislativě.