„Prodávat na vánoční trhy jezdím pravidelně a letos je sezona slabší. Mohlo by chodit víc lidí, navíc nám tady dost často vypadává proud a pořadatelé to nebyli schopni plně opravit. Pro stánkaře, kteří jsou na elektřině závislí, je to problém. A po setmění je taková situace problémem pro všechny,“ sdělil jeden ze stánkařů s oděvy, který si nepřál být jmenován.

„O problému s elektřinou víme, ale momentálně ho nedokážeme vyřešit. Nájemníci stánků často pouští elektroniku s vysokou spotřebou, například rychlovarné konvice či ventilátory na ohřívání vzduchu, a i když máme nový rozvaděč, jeho kapacita nestačí. Problém hned tak nevyřešíme, protože v místě ani není zdroj, který by dostačující kapacitu měl,“ obhajoval situaci mluvčí technických služeb Martin Málek.

Stánkaři i pořadatelé se shodují na tom, že i když na náměstí míří více hlav než v letech předešlých, na tržbách se to moc neprojevuje. Lidé teď mají do kapes hlouběji. „Na náměstí byla letos lepší atmosféra než v uplynulých letech i díky vánoční muzice a koncertům. To, že lidé zřejmě nakupují méně než v předešlých letech, už nezávisí přímo na nás. My letos pronajali celkem padesát tři stánků,“ dodal Málek.

Samotné město letos do adventních trhů investovalo více než půl milionu korun a zajistilo i kulturní doprovodný program. „Minulý rok byla radnice kritizována za to, že je doprovodného programu na náměstí málo. Letos jsme kritizováni za to, že jsme za trhy utratili peněz moc. Celkově jsme ale s úrovní trhů spokojeni, podle prvních odhadů je navštívilo více lidí než loni a chodí nám i ohlasy, že jihlavské trhy jsou unikátní,“ prozradil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

„Ani nebyl tak výrazný a bohatý program, jaký nám město slibovalo, a program navíc začínal poměrně pozdě. Když si porovnáte vánoční trhy tady a například v Brně, tak je to nesrovnatelné. V jiných městech jsou zaplněná náměstí lidmi a tepe na nich život. Tady sice platíme nájem jenom osm tisíc, a v Brně by to bylo devadesát, ale pořád by se nám to asi vyplatilo více,“ uvažoval dále nejmenovaný stánkař.

Další ze stánkařek vidí situaci pozitivněji: „Letos prodávám teprve podruhé a minule tady moc zákazníků nebylo kvůli špatnému počasí. A dnes jsem za dopoledne prodala asi dvacet sýrů,“ hodnotila další ze stánkařek Iva Jelínková.

Kvůli státnímu smutku se místo reprodukovaných vánočních koled dnes náměstí ponoří do ticha. Program doznal změn už včera.

EVA KAMENÍKOVÁ