Třináct životů Dukly, tak se jmenuje nový dokument o jihlavské hokejové Dukle, který v neděli v jedenáct hodin premiérově odvysílá sportovní kanál ČT 4.

Název Třináct životů vymyslel populární sportovní komentátor Robert Záruba. „Dvanáct životů, to je těch dvanáct titulů, které Dukla vyhrála. A zároveň dvanáct osudů, které jsme si do dokumentu vybrali jako typické nebo charakteristické pro to, co se v Jihlavě za ta léta odehrálo. Třináctý život, to je budoucnost. To je to, v co lidé v Jihlavě věří. Že se Dukla vrátí a že další vlajka, třináctý titul, bude pod tím stropem viset,” přiblížil Záruba na premiéře dokumentu. Premiéra se odehrála na začátku prosince v jihlavském kině Dukla, sál byl třikrát vyprodaný. To svědčí o tom, že i přesto, že dnes Dukla v Jihlavě hraje až druhou nejvyšší soutěž, sláva jí zůstala.

Dokument o hokejové Dukle vznikal přes rok. Tvůrci si ho vybrali především kvůli tomu, že žádné jiné české město nevyhrálo dvanáctkrát titul mistra republiky. „Liga, která tady má tři čtvrtě století tradici, nepoznala úspěšnější klub. Myslím si, že také v žádném jiném městě československý hokejový zázrak nedošel takového naplnění v počtu hráčů, kteří se tady stali skutečně špičkovými hokejisty,” dodal Záruba.

V dokumentu se diváci setkají s bývalými hráči, kteří vzpomínají na své životní úspěchy. Mezi ně patří například i legendární Jan Suchý, obránce, který jako jeden z prvních hráčů začal soupeřovy střely blokovat vlastním tělem. „Je to pěkná věc. Když to spočítáme a sečteme, tak Dukla v republice nejvícekrát vyhrála mistrovský titul. Kdo jiný by si takový dokument měl zasloužit? Proč by to měla být Sparta? Kvůli tomu, že je v Praze, když to vyhrála jen dvakrát?” Pokládal řečnické otázky na premiérovém promítání Suchý.

Ten v životě nezapomene na svůj první titul. „To byla triumfální jízda,” dodal hrdě Suchý.

Při tvoření dokumentu se tvůrci setkali se zádrhelem. Stále totiž neměli dost záběrů, které by dokument udělaly zajímavějším. „V tomto pomohlo město Jihlava, které zaplatilo podstatnou část archivních materiálů, jež jsou dost drahé. Není to majetek České televize. Materiály bylo nutné dokoupit proto, aby byl obrazově důstojný,” dodal Robert Záruba.

Na promítání se přišli podívat i současní hráči Dukly Jihlava. Z dokumentu byli nadšení. „Bylo příjemné vyslechnout si vyprávění bývalých hráčů. Dukla má historii. Bohužel, teď už to takové není, že bychom byli kamarádi na celý život,” naznačil hráč Dukly Petr Domin.