Tři krajské nemocnice na Vysočině hledají možnosti úspor pomocí auditů. Na základě výsledků by ředitelé v Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Novém Městě na Moravě měli vyhodnotit, jestli je možné snížit počet pracovníků nebo lépe využívat prostory v nemocnicích.

Konkrétní závěry a opatření ke snížení nákladů mají ředitelé nemocnic předložit do 16. ledna krajskému odboru zdravotnictví.

„Z našich pracovišť odchází část superspecializované péče do fakultních pracovišť nebo na specializovaná pracoviště, jako je kardiocentrum a další,“ vysvětlil hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Podotkl, že i peněz ve zdravotnictví ubývá. Podle něj se teď nedá odhadnout, jaké počty lékařů či zdravotních sester by se v nemocnicích mohly ukázat jako přebytečné. Detailní výstupy auditů zatím nezná.

Auditoři teď hodnotili situaci ve třech z pěti krajských nemocnic. „Bylo to proto, že v Pelhřimově byla restrukturalizace provedena poté, kdy nemocnice vykázala velkou ekonomickou ztrátu. A v Třebíči už se audit uskutečnil,“ uvedl Běhounek.

Tato nemocnice také podle něj počtem zaměstnanců odpovídá současným požadavkům zdravotní pojišťovny. Na audity v nemocnicích teď vedení kraje dalo nemocnicím po 250 tisících korunách.

Zdravotní pojišťovna vypověděla nemocnicím smlouvy a nové mají být vyjednány během příštího roku. Kraj prý zatím neví, jaké úsporné kroky nyní budou chtít pojišťovny podniknout. „Nicméně bychom na to měli být připraveni,“ řekl hejtman.

Ředitelé nemocnic by podle něj měli mít přehled, která oddělení jim nefungují naplno. Důležitou roli bude hrát i připravovaná vyhláška ministerstva zdravotnictví, která by měla říci, jaké jsou minimální požadavky pro jednotlivá pracoviště, včetně personálních.