Když si dárek pod stromečkem rozbalila, ještě netušila, že je něco v nepořádku. Až zkouška před zrcadlem odhalila, že dokonalému vzhledu ve sportovních kalhotách chybí pár centimetrů navíc. Takový obraz se naskytl Ivě Šteflové, když si na sebe poprvé oblékla vánoční dárek z jihlavského City Parku.

Stejně jako ona i desítky dalších lidí po Vánocích řeší, co s dárky, u kterých se Ježíšek netrefil do velikosti. „Dostala jsem pěkné kalhoty na sport, ale jsou mi bohužel krátké. Budu muset kalhoty vyměnit, tak snad s tím nebudou problémy,“ zauvažovala Šteflová.

Prodejce v kamenné prodejně totiž nemá ze zákona povinnost vzít zakoupené zboží zpět nebo ho vyměnit z důvodu, že se někomu nehodí. Většina prodejců ovšem tuto možnost nabízí svým zákazníkům automaticky.

„U nás mohou lidé do osmadvaceti dnů od zakoupení zboží vrátit nebo vyměnit. Dokonce nabízíme možnost, že když si náhradní oblečení nevyberou hned, že jim vystavíme dárkový poukaz z neomezenou platností,” vypočítala možnosti prodavačka z obchodu s oblečením v jihlavském City Parku. Jenom v průběhu posledních dvou dní této možnosti využila asi desítka zákazníků.

„Lidé mění zboží po celý rok, jenom kolem Vánoc je toho vždy trochu více,” dodala prodavačka.

Zboží jde vyměnit i na pobočce

Dost často zákazníci žádají výměnu zboží v obchodě na druhém konci republiky, který ale patří do stejné sítě prodejen. Tuto možnost nabízí jen někteří. „Docela by se mi hodilo, kdybych si kalhoty mohla vyměnit třeba v Praze. Musím si zjistit, zda to půjde,” podotkla Šteflová.

„Pokud má u sebe doklad a všechny potřebné náležitosti, pak vyměníme i oblečení, které bylo koupené v naší prodejně v jiném městě,” potvrdila prodavačka z City Parku. Například ale vedlejší obchod s luxusním spodním prádlem tuto možnost nenabízí. „Nejlepší je, když si lidé do dané prodejny zavolají, kde se všechno dozví,“ poradila prodavačka.

Lidé po Vánocích nejčastěji vrací oblečení, které jim nepadne. Hračky a věci vrací většinou tehdy, pokud se jim sejdou vícekrát. Vždy je ale potřeba získat od dárce doklad o zaplacení.

JANA KODYSOVÁ