VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sídliště za hřbitovem v Jihlavě už zásobuje teplo z biomasy

Jihlava -Dosluhující zařízení na plyn nahradil kotel na biomasu. Zkušební provoz začne v únoru.

30.12.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - výtopna využívající biomasyFoto: Denik

Lidé, kteří bydlí na sídlišti U Hřbitova, Telečská a Zahradní jsou už zásobováni teplem z nového kotle na biomasu. Jedná se o jedinou lokalitu v Jihlavě, ve které je realizace tohoto způsobu vytápění možná. Teplo z biomasy je dodáváno pro zhruba deset procent obyvatel města Jihlavy. Kotel bude ovšem v provozu pouze v topné sezoně v zimě.

„Palivem pro kotel jsou pouze těžební zbytky z lesní těžby, takzvaná zelená štěpka. Jinak zpracované dřevo, například zbytky chemicky ošetřených desek, jsou pro kotel na biomasu nepřípustné,“ vysvětlil jednatel společnosti Jihlavské kotelny Vladimír Nedvěd.

Kotel na biomasu byl uveden do provozu na konci listopadu. V současné době se postupně zprovozňují i ostatní části celého díla. Po jejich dokončení, pravděpodobně v únoru příštího roku, bude zahájen zkušební provoz.

„Příští rok bude navíc pokračovat modernizace předávacích stanic v jednotlivých objektech, která přinese nejen snížení ztrát ve venkovních rozvodech, ale i úsporu elektrické energie,“ podotkl druhý jednatel Jihlavských kotelen Jan Diviš, který má celý projekt na starosti.

Stabilizace cen 
pro zákazníky

Topení biomasou má pomoci stabilizovat ceny v době, kdy neustále roste cena plynu.

„V roce 2011 vzrostla cena plynu o dvacet procent. Před několika lety došlo k omezení dodávek plynu, kdyby se to stalo znovu, tak toto je jediná kotelna, která je schopná zajistit dodávky tepla bez omezení,“ upřesnil jednatel Vladimír Nedvěd.

Podle něj je potřeba, aby se palivová základna rozšířila a společnost tak nebyla závislá na jednom druhu paliva. Cena plynu však bude i nadále rozhodující, dodávky tepla z biomasy pokryjí ve městě 1 600 bytů a další nebytové prostory. Jihlavské kotelny zásobují celkem 9 500 bytů a další nebytové prostory.

Spalováním dřevních zbytků se už na Vysočině vyrábí teplo do domácností například v Třebíči nebo Pelhřimově, Bystřici nad Pernštejnem a v Nové Cerekvi.

Autor: Jana Kodysová

30.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení