Bujaré, nespoutané, veselé. Takové přívlastky se pojí k oslavám příchodu nového roku. Někteří si je užijí „jen“ v rodinném kruhu, jiní se vypraví s přáteli na menší či větší party, další už se nemohou dočkat veselice s ohňostrojem na zaplněném náměstí.

Efektní „ohně“ rozzáří potemnělou oblohu nad řadou měst a obcí Vysočiny. Například ve Žďáře nad Sázavou zajiskří ohňostroj nad náměstím Republiky a Starou radnicí zítra navečer.

V rozpočtu okresního města je na přivítání nového roku vyčleněna stejná částka jako vloni pětasedmdesát tisíc korun.

„Celá akce začne o půl šesté. V plánu jsou i zdravice starostky a obou místostarostů Žďáru,” řekla Dana Hrstková z městského odboru kultury.

Před první sprškou praskajících hvězd ještě vystoupí pěvec Jakub Pustina. Jako obvykle bude kvůli akci uzavřen pro motoristy hlavní průtah centrem města.

Originální tečka

Fantazii se však při oslavách meze nekladou. Originálně dnes dopoledne udělají tečku za starým rokem v Polničce na Žďársku, kde se už po dvaačtyřicáté uskuteční Silvestrovský běh na historických lyžích.

„Akce se aktivně účastní přibližně dvacet dětí a okolo tří desítek dospělých,“ prozradil polničský místostarosta Luboš Zeman.

Přelom roku přeje na spoustě míst také vyznavačům pohybu. Třeba v Jihlavě se dnes od 11 hodin koná dvacátý ročník Silvestrovského běhu. Okruh u Horáckého zimního stadionu bude dlouhý necelých 1,5 km a vede přes Smetanovy sady a přilehlé ulice.

„Stadion poskytne tentokrát jen zázemí. Okruh je zkrácený o 250 metrů kvůli budování nové zimní plochy. Běhat se bude jen v parku a přilehlých ulicích,“ avizoval Bohumil Novák z pořádající organizace Běžec Vysočiny.

Vzhůru na Javořici

Kdo by chtěl poslední den v roce oslavit jinak než sezením u televize nebo popíjením ve veselé společnosti, má možnost i v Počátkách, odkud může vyrazit na tradiční silvestrovský výstup na Javořici.

Desetikilometrový výšlap začíná v devět hodin ráno na počáteckém autobusovém nádraží. Jak prozradila vedoucí počáteckého kulturního zařízení Ludmila Marková, je o něj velký zájem. „A nejen o ten ranní, řada lidí z Počátek se vydává také na půlnoční vý- šlap, který pořádají Javořičtí,“ dodala Marková.

Na Javořici je možné se vypravit i z dalších míst z Mrákotína, Studené a Řásné.

„Turisty očekáváme na vrcholu u vysílače mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. Novoroční přípitek bude o půl jedné,“ informoval Vladimír Mazal z Klubu českých turistů.

Silvestrovský výšlap je každoročně lákadlem pro tisíce lidí z různých koutů Vysočiny. Někteří se na vrchol vydávají také na kole nebo na lyžích.

Tradičním zakončením roku je i setkání u pomníku v Hlubokém na Třebíčsku, kde byl v roce 1861 zastřelen poslední vlk. Všichni, kteří chtějí načerpat energii do dalšího roku, jsou na Bělizně vítáni ve 14 hodin.