„O přesném počtu míst zatím nemohu mluvit, je to předčasné. V Kostelci funguje porážka hovězího masa a během několika měsíců tu bude vybudováno i zázemí pro balení hovězího masa. To se dnes musí na balení složitě převážet do závodu v Plané nad Lužnicí, což zvyšuje náklady a má na maso negativní vliv,“ vysvětlil personální ředitel Kosteleckých uzenin Zdeněk Lidmila. Podle něj tímto bude v Kostelci dokončena specializace provozů Kosteleckých uzenin, které patří do Agrofert holdingu podnikatele Andreje Babiše.

V Kostelci tak zůstala porážka hovězího a uzenářská výroba. Porážka a výroba vepřového se přesunula do Plané nad Lužnicí a kuřata se zpracovávají ve Vodňanech. „Slyšel jsem různé špatné zvěsti o tom, co Kostelecké uzeniny v dalším roce čeká, ale firma je nyní naprosto stabilizovaná. Pokud vím, žádné jiné změny teď nejsou v plánu,“ dodal Lidmila.

Kostelecké uzeniny zaměstnávají přibližně patnáct stovek lidí, přičemž v Kostelci pracuje devět set lidí. Ještě před rokem jich v Kostelci bylo třináct set. Vlna propouštění přišla například v září tohoto roku, kdy o práci přišlo sto čtyřicet lidí. Někteří řezníci našli práci v provozu v Plané nad Lužnicí.

ZUZANA MUSILOVÁ