Podle vedoucího útulku Vítězslava Vítkoviče už dávno neplatí, že by po Vánocích nastal boom a nevhodné vánoční dárky v podobě zvířat se odkládaly do útulku. „Psi se na Vánoce ve velkém měřítku nedarují. V té době totiž není moc štěňat. Letos se nám stalo, že jednoho psa přinesli, protože s ním jako s dárkem neuspěli. Mezi svátky nám ho přinesli, ale to byl letos jediný nevhodný dárek,“ potvrdil Vítkovič s tím, že však mnohdy lidé, kteří přijdou psa do útulku odložit, ani nepřiznají, že se jedná právě o nevhodný dárek. „Jestli je to vánoční dárek, nebo nalezený pes, ale samozřejmě poznáme,“ dodal Vítkovič.

Na Silvestra se pak v jihlavském městském útulku ubytoval další pes. Ten však svého pána má, jen se o něj v současné době nemůže postarat. „Majitel pejska měl autohavárii, takže zatím je u nás. Pán je v nemocnici, takže čekáme, až se ozve,“ přiblížil vedoucí útulku.

V loňském roce touto dobou měli v městském útulku pro opuštěná a nalezená zvířata celkem jednačtyřicet psů, v současné době jich je čtyřiadvacet. „Průměrně tady máme okolo třiceti psů. Můžu říci, že celý letošní rok byl oproti těm loňským podprůměrný, což je dobře,“ upřesnil Vítkovič.

I přesto, že na některých místech probíhaly bouřlivé silvestrovské oslavy, v útulku byl klid. Některá zvířata mají z bouchání rachejtlí fobii, provozovatelům útulku se však podařilo psy udržet v klidu. Pomáhá tomu i to, že útulek stojí za městem. „V okolí se moc nebouchá a z Jihlavy je to tlumené. Psi jsou buď v místnostech, nebo v kotcích, kam si zalezou do boudy. Psi, kteří jsou běžně venku, jsme zavřeli, aby nevznikla panika a neublížili si. Byli jsme dobře zabezpečeni,“ řekl Vítkovič.

Pro zvíře si do útulku může přijít každý, kdo je starší osmnácti let. Zvíře do svých rukou dostane zdarma, při převzetí psa je však s novým majitelem sepsána smlouva, ve které se zavazuje, že zajistí zvířeti vyhovující životní podmínky, dostatek pohybu, základní hygienu a zdravotní péči a v případě onemocnění i veterinární péči. Zároveň po dobu jednoho roku musí kdykoliv umožnit kontrolu zvířete pracovníkovi útulku či inspektorovi příslušné veterinární správy. Prostřednictvím správce zvířete vrátí zvíře původnímu majiteli, pokud se tento do šesti měsíců od nálezu o zvíře přihlásí.