Do ulic měst a obcí včera poprvé vyrazili tři králové s pokladničkou. Na dvě stě padesát skupinek, které dala dohromady jihlavská oblastní charita, se pokusí překonat loňský rekord. Třem králům se loni podařilo vybrat přes milion korun.

Dobrovolníci se stále ještě mohou hlásit. Především pro Jihlavu jich není dost. „Letos se nám opět podařilo dát dohromady více skupin, i když pro padesátitisícovou Jihlavu bychom jich potřebovali více. V krajském městě bude chodit čtyřicet skupin,“ vysvětlil Roman Mezlík z jihlavské charity, který má sbírku na starosti.

V Jihlavě koledníky odrazuje především anonymita města. Na panelová sídliště nemá smysl chodit vůbec. „Ze třiceti bytů se koledníkům otevřou dveře třeba v pěti bytech. To je pro dobrovolníky potom demotivující,“ uvedl častou situaci Mezlík.

Lidé v Jihlavě se totiž bojí podomních prodejců a podvodníků, kteří se z nich snaží dostat peníze. „Na ulici mě každou chvíli někdo zastavuje, jak mám poznat, že přispívám opravdu na dobrou věc. Doma nikomu neotvírám, i když jsou tříkráloví koledníci hodně známí,“ popsala svou zkušenost Eva Čížková z Jihlavy.

Podle Mezlíka se opravdu v minulosti stalo, že se falešní objevili. Ti třeba vybírali do velké, nezabezpečené krabice. Tříkrálová pokladnička je vždy stejná a musí být vždy zapečetěná. „Naši koledníci jsou řádně označeni a mají specifickou pokladničku a průkazku. K tomu lidem ještě mohou ukázat i občanský průkaz,“ podotkl k možnostem kontroly ze strany lidí Mezlík.

V Brtnici jen 
do pokladniček

V menších obcích má Tříkrálová sbírka mnohem větší tradici, a se zabezpečením sbírky nemají problémy. To je příklad šestitisícové Třeště, kde se také každoročně vybere v rámci sbírky kolem sto tisíc korun. „Starám se o sbírku druhým rokem a sama jsem překvapená, jak dobře to jde. Zájemci se mi hlásí sami,“ dodala Marie Štanclová, která se stará o třešťskou Tříkrálovou sbírku.

V Třešti stihne třicet dobrovolníku obejít během víkendu téměř celé město. V pátek začnou ve škole.

Tříkrálové skupiny naopak nejspíš nestihnou dát dohromady v Brtnici. Už druhým rokem tak umisťují na určená místa pouze pokladničky, do nichž mohou lidé až do 14. ledna přispívat.