V praxi by to znamenalo, že například občané Batelova, Brtnice nebo Luk nad Jihlavou by si museli jezdit vyřizovat stavební povolení do větších obcí.

Do budoucna by se situace mohla vyhrotit až tak, že se stavební úřady stáhnou také z Třeště a Polné, tedy z takzvaných dvojkových obcí. Veškerou agendu by převzala Jihlava a Telč. Stejně, jako je tomu od nového roku s občanskými průkazy.

„Můj názor je takový, že tento návrh tvořil někdo od stolu, aniž by vyjel do terénu a viděl, jak to v obcích vypadá,“ podotkl starosta šestitisícové Třeště Vladislav Hynk. Té se před lety nepodařilo získat statut trojkové obce, kterou má v okrese Jihlava a Telč. Změny by se jich tak nedotkly.

„Nás by se to v tuto chvíli ještě nemělo bezprostředně týkat, zatím jde o menší obce, ale kdoví, jak to nakonec bude,“ zakončil téma starosta Hynk.

Změny se ovšem do budoucna nemají týkat pouze stavebních úřadů, ale také matrik, které nejsou dostatečně vytížené. V praxi by to znamenalo, že se zruší matriky, které nedosáhnou na stanovený počet zápisu, v jenom měsíci nebo kvalita jejich služeb nebude odpovídat vydanému manuálu.