První děti nového roku se v rodných městech a obcích už netěší takovým výsadám, jako tomu bylo v minulosti. Například v krajském městě letos rodiče prvního dítěte poprvé po několika letech nedostali od radnice pětitisícový dar.

Jihlava je v tomto směru trochu prokletá. V posledních dvou letech se situace kolem prvních dětí roku vždy zkomplikovala. Ať už šlo o matku, která své dítě opustila a poté se k němu vrátila, nebo o fámu, že otec loňského prvního dítěte je zároveň také jeho dědečkem.

„Radnice od peněžního daru ustoupila, přehodnotila pohled na věc. Narození dítěte není závod a někdo také může dar prvnímu dítěti považovat za nespravedlivý,“ odůvodnil zrušení finančního daru dětem mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Ani v dalších městech na Jihlavsku se prvním dětem nedostává výsadního postavení. Pouze v Polné dostane první dítě tisíc korun. „Rodiče s dítětem obdarujeme vždy až při vítání občánků, speciální příležitost k tomu nepořádáme,“ dodala Renáta Varhaníková z polenské matriky.

V Brtnici dostane 750 korun nejen první miminko roku. Stejný příspěvek dostanou všechny děti, které se daný rok narodí. „Mezi dětmi nerozlišujeme, kdy se kdo narodil. Dříve se dával věcný dar, ale nyní to řešíme příspěvkem, za který rodiče koupí dětem to, co potřebují,“ vysvětlila místostarostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

V Telči sice první miminko i s rodiči na radnici přijmou, ale peníze nedávají. „Dítě dostane zlatý šperk a pak další dárečky, které kupujeme na základě konkrétních potřeb. Před deseti lety jsme také obnovili tradici vítání občánků,“ zmínila místostarostka Telče Hana Müllerová.

V Třešti se první miminka roku žádným zvláštním výsadám netěší.