Počasí se v těchto dnech zbláznilo. Teploměry stoupají až k osmi stupňům nad nulou a příroda se podle toho také zařídila. V jihlavské zoologické zahradě vylézají z nor zvířata, která se v zimě neukazují, a v lesích jsou opět houbové žně. Podle meteorologů půjde o nejteplejší leden za poslední roky, i když to vypadá, že extrémně teplé první lednové dny končí. Koncem týdne má přijít silný vítr, který má s sebou přinést také sněhovou pokrývku.

Teplota na Jihlavsku se v těchto dnech pohybovala kolem osmi stupňů Celsia. „Určitě jde o nejteplejší den v lednu za poslední tři roky. Naměřil jsem 7,8 stupně Celsia, před rokem bylo kolem tří stupňů nad nulou,“ potvrdil jihlavský pozorovatel počasí Petr Janoušek. Na meteorologické stanici v Kostelní Myslové u Telče potvrdili, že je leden opravdu teplý, ale dosavadní nejvyšší lednová teplota byla naměřena 3. ledna 1984. Ta měla hodnotu 10,9 stupně Celsia. Osmadvacet let starý rekord tedy letos zatím odolává.

Houbové žně

Současné počasí nad nulou tak nejvíce prospívá zimním houbám. V lesích na Jihlavsku lidé nejčastěji najdou hlívu ústřičnou a penízovku sametonohou. „Lidé ani nemusí chodit do lesa. Houby se objevují také ve městech, většinou na pařezech listnatého stromu,“ potvrdil předseda jihlavského mykologického klubu Jiří Burel. Podle něj se dá předpokládat, že letos si i pozdní houbaři v lesích přijdou na své.

Z hub si mohou lidé připravit opravdové pochoutky. „Hlíva se hodí nejlépe na přípravu guláše nebo dršťkové polévky, penízovka zase do číny nebo na přípravu hustších polévek,“ zamyslel se nad nejlepším využitím těchto hub Burel. Loňský rok byl pro houbaře spíše zklamáním. Nyní se tedy mohou do lesů vydat znovu.

V jihlavské zoologické zahradě je navzdory zimnímu období nezvykle živo. Zvířata, která se před chladnem normálně ukrývají, v těchto dnech vylezla ze svých příbytků.

„V těchto dnech vylezli ze svých děr například psouni prérioví. Ti přes zimu za klasických podmínek nebývají vidět. Jsou zalezlí ve svých podzemních městečkách a čekají na lepší počasí,“ potvrdila mluvčí jihlavské zoologické zahrady Kateřina Kosová. Většinu teplomilných zvířat toto počasí potěšilo. Koho naopak teplo může trápit, jsou například levharti sněžní. „Ti by určitě přivítali, kdyby bylo chladněji. Stejně jako medvědi, i když v zoo nemáme takové, kteří by se ukládali k zimnímu spánku,“ dodala Kosová.

Nezvykle slunečné počasí vylákalo do ulic také kolaře a na silnicích se proháněly silné motorky, které asi nestihnou ani zazimovat.