„Moje žena šla do nemocnice naprosto zdravá. Porodila zdravého syna, ale pár hodin poté zemřela. Je to šílené. Nechápu, že se v dnešní době ještě může něco takového stát. Nevěřím, že lékaři udělali všechno, co mohli,“ popisuje Ladislav Bohata z Horního Bolíkova své pocity po tragické události z loňského 23. listopadu.

Jeho manželka Petra Bohatová ten den podstoupila v jihlavské nemocnici porod císařským řezem. Předtím byla na několika podrobných vyšetřeních včetně genetických testů v Českých Budějovicích. Vše bylo v pořádku.

Jenže ve chvíli, kdy na svět kolem osmé hodiny ráno přivedla zdravého chlapečka, začaly běžet poslední hodiny jejího života. Po porodu měla bolesti a špatně se jí dýchalo. Svěřila se s tím po telefonu své sestře. „Říkala, že jí dali nějaký prášek, ale ten prý nezabírá. Cítila, že umírá. Řekla mi, že když se dožije rána, tak mi zavolá,“ vzpomíná si na poslední slova své sestry Dana Čermáková.

Pětatřicetiletá Petra Bohatová, matka tří dětí, zemřela kolem půl desáté večer. Asi osm a půl hodiny po porodu. Příčina smrti? Oboustranná plicní embolie.

Trestní oznámení

„Z naší strany nebylo shledáno jakékoliv pochybení. K úmrtí pacientky došlo v souvislosti s nepředvídatelnou a neodvratitelnou závažnou těhotenskou komplikací. Ošetřující personál udělal v danou chvíli vše, co měl a co mohl,“ říká mluvčí nemocnice Veronika Pysková.

Ladislav Bohata si to ale nemyslí. „Jsem přesvědčen, že se jí udělaly krevní sraženiny kvůli špatnému odsávání krve,“ míní.

Na nemocnici proto podal trestní oznámení. „Případ vyšetřujeme jako usmrcení z nedbalosti. Za to hrozí pachateli až šest let vězení. Máme výsledky pitvy a přibrán bude znalec. Zatím nebyl nikdo obviněn,“ informuje krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

V loňském roce zemřela po porodu v jihlavské nemocnici ještě jedna žena. Podle Pyskové jsou tato dvě úmrtí jediná za posledních dvanáct let. V ostatních nemocnicích na Vysočině loni nezemřela žádná rodička.