Kurt Gebauer, Jaroslav Róna, Jasan Zoubek nebo Čestmír Suška, to jsou jména umělců, kteří chtějí historické centrum Jihlavy oživit neobvyklými sochami. Jihlavská radnice totiž pro umělce vyhlásila soutěž, kterou chce náměstí a jeho okolí zpestřit nejenom pro Jihlavany, ale také pro turisty.

„Oslovili jsme řadu výtvarníků, k našemu velkému překvapení se do soutěže přihlásilo několik renomovaných umělců, velmi nás to potěšilo. Všechny návrhy nebudou uskutečněny, ale vybereme takové, které budou nejvhodnější. Postupně se budeme snažit realizovat dva až tři návrhy,“ přiblížil primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Než však budou sochy v Jihlavě stát, uběhne ještě dlouhá doba. Radnice chce nejprve sochy představit veřejnosti. Do konce února je v budově historické radnice přímo na Masarykově náměstí výstava o Václavu Havlovi. Až skončí, nahradí ji výstava soch, které umělci vytvořili Jihlavě přímo na míru.

Hrstka nejlepších návrhů pak bude předložena radě města a v dubnu nebo v červnu také zastupitelstvu. Peníze na sochy se budou hledat v rozpočtu města. Primátor počítá s tím, že názory na některé sochy se budou různit. „Radní a zastupitelé vyjádří, co se jim líbí. Jak to tak bývá, na umělecká díla jsou názory odlišné,“ dodal Vymazal.

Někteří umělci se ve svých návrzích pustili do kritiky jihlavského náměstí. Trnem v oku zůstává samozřejmě Prior. „Budovu obchodního domu nebude lehké odstranit, ale je to v budoucnu nevyhnutelné, neboť hyzdí tvář historického náměstí takovým způsobem, že nebude škoda námahy ani peněz na tento čin,“ vyjádřil se ve svém návrhu například Čestmír Suška. Nelíbí se mu ani betonové květináče osázené jehličnany, nadbytečné množství odpadkových košů především okolo kašny, nevhodně umístěné mapy, stánky rychlého občerstvení a další.