Betlémáři v Třešti včera naposledy otevřeli dveře do pokojů se svými vystavenými skvosty. Po čtyřiceti náročných dnech mohou konečně vydechnout. A jak shodně říkají, rozhodně by mezi sebou přivítali mladou krev, která by po nich jednou tuto tradici převzala.

„Letos toho bylo opravdu hodně. Někdy přijelo za den i několik autobusů. Překvapil mě také počet soukromých skupinek, které se přišly na betlémy podívat,“ udivil letošní zájem betlémáře Jana Bukvaje, který by ve svých řadách rád viděl nové zájemce. „Ve spolku je nás asi osmdesát a většinou jsme tam samí letití. Potřebovali bychom mezi sebe dorost. Ten by jednou mohl tuto tradici převzít,“ doplnil Bukvaj s tím, že s vyřezáváním betlému není nikdy pozdě začít.

Od samého počátku tradice vystavuje svůj betlém také Marie Obrdlíková. V šedesátých letech ho koupila s manželem Ladislavem od Marie Ježkové. „Před patnácti lety, když manžel zemřel, jsem váhala, zda pokračovat. Nakonec mě přesvědčily moje děti, které mi také moc pomáhají,“ vysvětlila Obrdlíková.

Pro její rodinu se tak stalo stavění betlému každoročním společným rituálem. „Syn přiveze mech, já ho vysuším, dcera betlém postaví a vnučka mi ho pomáhá na konci sklízet,“ přiblížila Obrdlíková spravedlivé rozdělení rolí v rodině.

Jak samá říká, dokud bude moci, betlém pro veřejnost zpřístupní. Zda po ní někdo v rodině betlém jednou převezme, nedokáže v tuto chvíli říci. „Uvidíme, jak vše dopadne. Rozhodně bych ale nechtěla, aby šel betlém z Třeště. Děti proto počítají s tím, že ho případně nabídnou betlémářskému spolku,“ dodala Obrdlíková.

Každoroční více než měsíční maraton je pro betlémáře testem vlastních sil. Od konce prosince až do Hromnic totiž nedělají nic jiného, než že přijímají návštěvy. I když je to unavující, satisfakcí jim jsou slova chvály v návštěvních knihách. „Letos za jednu sobotu přijely čtyři autobusy plné lidí, což už někdy unaví. Však už je mi také dvaaosmdesát,“ podotkla s úsměvem na rtech Obrdlíková. Ta má ve svých zápisech letos dokonce návštěvu až z daleké Austrálie.

Betlémáři doufají, že budou moci pokračovat ve stejném tempu i příští rok. „Důležité je, aby vydrželo zdravíčko. Rozhodně ale není potřeba se do budoucna obávat, tradice betlémů v Třešti bude pokračovat i v dalších letech,“ ubezpečila Eva Požárová z betlémářského spolku.