Přesnější, rychlejší a šetrnější. Takové je od včerejška vyšetření na novém plně digitálním mamografu v jihlavské nemocnici. Jde o nejmodernější a nejšetrnější přístroj v republice.

Nový mamograf umožňuje dodatečné zpracování obrazu, což výrazně zvyšuje kvalitu vyšetření. Lékaři tak rozpoznají i nejmenší nádory prsu. Výkon, který původní klasickou rentgenovou technikou trval čtyřicet minut, se při použití digitálního záznamu zkrátil na dvacet minut.

„Digitální mamografické pracoviště zaručuje přesnější a kvalitnější snímky, zefektivňuje práci lékařů, zvyšuje počty vyšetřených pacientek a minimalizuje potřebu dodatečných mamografických vyšetření. Nový mamograf přizpůsobuje automaticky vyšetření každé pacientce přímo na míru. Vyšetření je tak méně bolestivé a pacientku vystavuje minimálnímu rentgenovému záření,“ popsal další výhody moderního mamografu Pavel Slezák, biomedicínský inženýr jihlavské nemocnice.

Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetření žen bez jakých koliv příznaků onemocnění. Cílem je zachytit případné onemocnění v co nejčastějším stadiu. Včasné vyšetření garantuje devadesátiprocentní šanci žen na vyléčení.

„Karcinom prsu je jedno z nejzávažnějších nádorových onemocnění ženské populace v České republice. Ve svém výskytu si udržuje smutné prvenství. Každým rokem onemocní více a více žen. Nemoc se přesouvá i na mladší ženy,“ konstatoval primář oddělení zobrazovacích metod jihlavské nemocnice Jiří Neubauer. I to je důvod, proč včera devatenáctiletá Beáta Dvořáková vyšetření na novém mamografu podstoupila. „Myslím, že ženy by se neměly bát a na vyšetření zajít co nejdříve. Pak už stačí chodit pravidelně,“ řekla Dvořáková.

Mamografická vyšetření provádí jihlavská nemocnice již od roku 1990. Cena nového mamografu se vyšplhala na šest milionů korun. Ze čtyř nabídek byla vybrána firma Siemens, která přišla s nejnižší cenou. Mamografický systém Mammomat Inspiration je vybaven velkým počtem funkcí a technických detailů.