Od ledna si mohou pacienti jihlavské nemocnice připlatit za nadstandardní služby. Jde o polymerové sádry, nitrooční čočky a některé očkovací látky.

Obrovský zájem z nadstandardních služeb je v jihlavské nemocnici o odlehčené sádry. Od ledna si je vyžádalo přes čtyřicet pacientů. „Polymerové sádry jsou lepší v tom, že mají kratší dobu tuhnutí. Za jednu až dvě hodiny už na ně může pacient například volně našlapovat. Samozřejmě jsou také mnohem lehčí,“ vyjmenovala výhody nadstandardní sádry staniční sestra ambulantního traktu jihlavské nemocnice Hana Hladíková.

Odlehčenou sádru i přes doplatek nejčastěji pořizují rodiče svým dětem a také si ji žádají sportovci. Tím, že je lehčí, s ní totiž může člověk lépe pohybovat. „Za sádrovou fixaci předloktí by člověk zaplatil 220 korun, z toho se 187 korun odečítá za standardní sádru. Za nadstandard tedy lidé doplatí třiadvacet korun,“ uvedla příklad Hladíková. Nadstandardní sádry nemocnice nabízí také v různých barevných provedeních. Pacienti s očními vadami zase mají velký zájem o nitrooční čočky. Jenom lednu byla v jihlavské nemocnici implantována osmdesátka nitroočních čoček.

Lidé, kteří se na nadstandardní služby zeptají, je také podle mluvčí nemocnice Veroniky Pyskové zaplatí. „Většinou se ale pacienti neptají na tu novinku, které se říká nadstandard, ale ptají se: pane doktore, jaké mám možnosti, poraďte mi,“ uvedla mluvčí Pysková s tím, že ve většině případů sděluje lékař jako první, že má pacient možnost zvolit ekonomicky náročnější variantu.

Pacienti se o nadstandardech a jejich cenách mohou informovat také z webových stránek jihlavské nemocnice www.nemji.cz.