Na Vysočině jsou otevřeny skoro dvě desítky sjezdovek. Pokrývá je i přes 80 centimetrů převážně technického sněhu, podle správců jsou podmínky pro lyžování na přemrzlých svazích velmi dobré. Díky sněžení přibývají upravené tratě pro běžkaře. Kromě Novoměstska, které jich nabízí kolem 100 kilometrů, si lidé mohou vyjet na lyžích do přírody už také třeba v okolí Žďáru nad Sázavou a Jihlavy.

Kolem Jihlavy by mohlo být na víkend připraveno přes 30 kilometrů stop. Správce sjezdovky na Šacberku Pavel Havlíček předpokládá, že se podmínky pro úpravu tratí ještě zlepší, protože by měl nějaký sníh ještě připadnout. Sjezdovku na Šacberku teď pokrývá přes 80 centimetrů sněhu a díky spuštěným sněžným dělům přibývají další vrstvy. „Pořád zasněžujeme. Myslím, že víkend bude pro sjezdovky i pro běžky ideální,“ doplnil.

Nové Město na Moravě bude o víkendu hostit světový pohár v běhu na lyžích. Sjezdovka na Harusově kopci bude během závodů Zlaté lyže v provozu bez omezení. Do tratí ve sportovním areálu by běžkaři neměli vstupovat, protože tam závodníci trénují. Přístupný je okruh v Zahradníkově koutě, uvedla na internetu Jaroslava Šmídková z novoměstského informačního centra.

Na Novoměstsku teď lyžaře dohromady čeká 100 kilometrů upravených tras na klasiku a zhruba 30 kilometrů na bruslení. U Žďáru nad Sázavou byly v polovině tohoto týdne upraveny běžkařské okruhy u Polničky a Škrdlovic.

Z téměř dvou desítek otevřených sjezdovek na Vysočině jich je asi polovina na Žďársku. U sjezdovky na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí byl koncem minulého týdne upraven snowpark. V Novém Jimramově je na sjezdovce připraveno celkem 3,5 kilometru tratí, včetně 800 metrů dlouhé skikrosové dráhy. Lyžovat se tam dá i ve volném terénu.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)