S tradičním zimním úklidem komunikací i chodníků se v těchto dnech potýkají zaměstnanci služeb města Jihlavy (SMJ).

A řešit musí nečekaný problém. „Naše práce se podobá alchymii. Protože jsou velké mrazy a do toho padá sníh, je složité najít vhodný posyp,“ uvedl Martin Málek, mluvčí SMJ.

Pokud jde o údržbu chodníků i silnic, nejprve se snaží shrnovat sníh. Až potom přijdou na řadu různé posypové materiály. „Ale na místech, jako jsou kruhové objezdy, je posyp potřeba vždycky,“ prohlásil Málek.

Služby města Jihlavy používají sůl, drť a solanku. Vliv na zvolení posypu mají povrch i teploty. Při mrazech pod deset stupňů sůl ani solanka nepomohou. „Zkoušeli jsme také ekologické materiály ekogrit, ale kvůli finanční náročnosti jsme od toho upustili,“ sdělil mluvčí firmy.

Pro zvolení vhodného zabezpečení schůdnosti a sjízdnosti chodníků a komunikací tak hrají významnější roli dlouholeté zkušenosti pracovníků.

Podle Málkových slov je letošní zima z hlediska nároků na údržbu průměrná. Opravdová zima navíc začala v podstatě až před třemi týdny. S loňskou zimou se nedá srovnávat. „Je úplně jiné počasí. Loni bylo daleko víc sněhu a kalamitních dní,“ shrnul.

Shovívavá první polovina zimy tak mimo jiné způsobila, že ubylo stížností na mizerně ošetřené komunikace v krajském městě. Jejich správce ale ani letos určitě neomlouvá, že při úklidu sněhu postupují podle pořadí důležitosti. Nejprve se zaměřují na silnice první třídy, místa, kde jezdí MHD. Ostatní místa přijdou na řadu do osmačtyřiceti hodin od spadu sněhu.

Petra Coufalová, která se po městě pohybuje velmi často pěšky, je s úklidem chodníků víceméně spokojená. „Poslední dobou to docela jde. Hlavně pokud se člověk vyskytuje ve frekventovanějších oblastech v okolí náměstí a směrem k nemocnici. V odlehlejších oblastech je to samozřejmě horší,“ zhodnotila Coufalová.

Přesto mají letos zdravotníci plné ruce práce. Častěji než chodce ale ošetřují rekreační sportovce. Minulý víkend jihlavská nemocnice ošetřila asi sto čtyřicet úrazů.

Většinou se však jednalo o úrazy ze zimních sportů nebo z tělocvičen. Také ve čtvrtek byla situace podobná. „Dnes jsme ošetřili zatím padesát lidí, z toho byl jenom jeden pád na zledovatělém chodníku,“ konstatovala Hana Hladíková, staniční sestra centrálních ambulancí.

BLANKA FIŠAROVÁ