Instruktoři z jihlavské vyšší policejní školy ministerstva vnitra už podruhé v únoru pořádali na zasněžené ranveji letiště v Komárovicích zimní školu smyků pro zájemce z řad motoristické veřejnosti.

Navzdory dvacetistupňovému mrazu přijeli všichni přihlášení a vedle nich ještě jeden řidič navíc. „Protože chceme, aby si řidiči všechno vyzkoušeli a odnesli si alespoň základní návyky, tak je kapacita této naší zimní školy smyků limitovaná. Ideální je, když jsou na každém ze tří pracovišť tři vozidla,“ přiblížil podmínky kurzů instruktor Karel Tesař.

Řidiči a řidičky, vesměs nováčci kurzu, se učili vyhýbací manévr prostřednictvím takzvaného losího testu, obdobný manévr s brzděním i bez brzdění a třetím úkolem byl slalom mezi kuželi, a to i se zařazenou zpátečkou.

Účastníci si už po prvních desítkách minut připravený program pochvalovali. „Autoškolu jsme dělala v létě, s ježděním na sněhu a ledu nemám žádné zkušenosti, proto jsem se sem přihlásila. Chci začít jezdit v zimě, ale zatím jsem se bála. Po dnešku by to mohlo být lepší,“ popisovala svoji řidičskou kariéru Andrea Dubová. „Myslím, že pro praxi je to tady hodně užitečné,“ dodávala Renáta Kadlecová, které se s ní v sobotu dopoledne dělila o volant.
Také Jaroslav Kubelka zdůrazňoval, že není na zasněžených a zledovatělých silnicích žádným závodníkem. „Jezdím pomalu. Ale člověk se může do krizových situacích na silnicích přesto dostat. Proto jsem přijel,“ říkal.

Praxe a opět praxe. Přesně o tom mluvili na komárovickém letišti všichni. „Tyto kurzy jsou připraveny právě pro motoristickou praxi běžných řidičů s nejrůznějšími zkušenostmi. Důležité je i to, že každý si tady všechno vyzkouší ve vozidle, s nímž se pohybuje v silničním provozu,“ připomínal vedoucí sobotní školy Karel Kadela.

Dvouhodinové kurzy budou pokračovat i o dalších únorových sobotách.