Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) kromě plánované výstavby dvou nových jaderných bloků v Temelíně zvažuje ještě jeden další v Jaderné elektrárně Dukovany.

Podíl jádra na výrobě elektřiny by tak za 20 až 25 let vzrostl z nynějších 30 procent na více než polovinu. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Rozvoj jaderné energetiky bude součástí nové energetické koncepce ČR, kterou MPO hodlá dokončit v červnu tohoto roku.

„Tímto bychom se (výstavbou tří nových bloků – poznámka redakce) posunuli nad 50 procent výroby elektrické energie z jaderných zdrojů,“ uvedl Kuba. Původně zvažovaný asi osmdesátiprocentní podíl jaderných zdrojů ministr Martin Kuba považuje za příliš ambiciózní plán.

Jedna z dosavadních verzí energetické koncepce, se kterou pracovalo MPO za Kubova předchůdce Martina Kocourka (ODS), počítala až s 18 novými reaktory do roku 2060, čímž by podíl jaderné energie vzrostl právě na 80 procent. Kuba časový horizont zkrátil na 20 až 25 let, kdy by si Česko mělo i nadále vystačit jen se dvěma jadernými elektrárnami, v Temelíně v jižních Čechách a v Dukovanech na Vysočině. Temelín má nyní dva bloky, stavba třetího a čtvrtého má být hotova nejpozději v roce 2025, v Dukovanech jsou v provozu čtyři bloky.

Ministr by v koncepci rovněž rád stanovil mírný přebytek výroby elektřiny v Česku nad spotřebou. Přebytek do 15 procent je podle Kuby důležitý pro soběstačnost České republiky a stabilitu hospodářského prostředí. Podle předchozích verzí koncepce mělo Česko vyvážet do zahraničí až třetinu elektřiny.

K připravované energetické koncepci by se podle Kuby měla vyjádřit skupina odborníků v čele s předsedou vědeckého panelu k energetice Václavem Pačesem, bývalým předsedou Akademie věd ČR.