V srpnu letošního roku oslaví manželé Marie a Metoděj Roháčkovi zlatou svatbu. Patří ke generaci, která slovo rozvod téměř neznala. Manželé z Třeště by se tak mohli stát pomyslným symbolem iniciativy s názvem Národní týden manželství, který začal včera a má za cíl podpořit instituci manželství.

Podle údajů ze Sčítání lidu, domů a bytů 2011 se totiž lidé do manželství zřejmě příliš nehrnou anebo mají problémy v něm setrvat. Podle statistiky na Vysočině za posledních deset let výrazně vzrostlo zastoupení svobodných a rozvedených na úkor počtu lidí žijících v manželství. Počet rozvedených lidí narostl přibližně o padesát procent. Na druhou stranu si Kraj Vysočina stále drží nejnižší podíl rozvedených ze všech čtrnácti krajů – jen 8,5 procenta.

Rozvod je podle Marie Roháčkové velmi pohodlný, udržet si manželství je mnohem těžší. „Lidé musí být k sobě tolerantní, musí mít trpělivost a vůli všechny problémy překonat. Někdy se rozvádí i kvůli hloupostem. A nedojde jim, že s novým partnerem se problémy mohou opakovat. Podle mě rozvod v mnoha případech není tím nejlepším řešením, i když se zprvu zdá, že ano,“ řekla Roháčková.

Její slova potvrzuje i ředitelka jihlavského Psychocentra – manželské a rodinné poradny Kraje Vysočina Olga Hinková. „Partneři dnes nejsou tak vytrvalí, aby se pokusili neshody mezi sebou odstranit. Přesto se v naší poradně podaří úspěšně vyřešit sedmdesát procent případů našich klientů. Zatímco dříve byly hlavní příčinou manželských krizí a rozvodů mimomanželské vztahy, dnes je na prvním místě rozdíl povah a zájmů. A za to se skryje téměř všechno,“ uvedla Hinková.

Druhým nejčastějším problémem jsou mimomanželské vztahy, až na třetím místě figurují opravdu vážné důvody. „Mezi posledně jmenované řadíme nejrůznější druhy závislostí nebo ekonomické krachy. Ty podle nás celý rodinný život ohrožuji nejvíce. Měli jsme tu ale i případ, kdy manželé neudali žádný důvod k rozvodu, stačilo, že si přestali rozumět,“ doplnila ředitelka.

Psychocentrum se včera přidalo k připomínkám Národního týdne manželství. Zítra pro zájemce připravili den otevřených dveří a konzultace s psychology. „Lidé vyhledávají odbornou pomoc stále častěji. Loni jsme na Vysočině zaznamenali 894 nových případů. Důležité je přijít včas, dokud má člověk chuť něco změnit. I při menší krizi, která se čas od času projeví v každém vztahu,“ dodala Hinková.

ZUZANA MUSILOVÁ