Partě patnácti žen, převážně z Hodic, je dohromady 934 let a jejich věkový průměr je lehce nad hranicí šedesátky. Přesto by jim kdejaký třicátník mohl jejich elán závidět.

„Původně jsme nacvičily vystoupení na akci seniorů z celého Jihlavska. Prezentovaly se tam seniorské spolky a my jsme si připravily taneční číslo s názvem Kočky. Myslely jsme si, že tím to skončí, ale ony se další akce naopak začaly nabalovat,“ přiblížila začátky Hodických koček Jana Semrádová z Třeště, která je hlavním strůjcem nápadů na vystoupení.

Nyní už mají kočky na svém kontě čtyři taneční čísla, se kterými objíždějí především plesy po okolí. Za svou tříletou existenci vystupují na akcích například i v Třešti, Třeštici, Batelově nebo Cejli. „Dnes máme v plánu hasičský ples v Batelově a zítra vystupujeme na obecním plese doma v Hodicích,“ vyjmenovala nejbližší akce zakladatelka Věra Kodysová, která je ve svých sedmasedmdesáti zároveň nejstarší kočkou v dámském týmu.

To, že si s jedním číslem nevystačí, jim bylo jasné hned po prvním úspěšném vystoupení. Vymyslely si proto další tanec s barevnými křídly, kterým spousta lidí neřekne jinak než motýli. „Všem říkám, že nejsme žádní motýlci, ale že tančíme s křídly. Zakryjeme tím tak některé tělesné nedostatky,“ uvedla s úsměvem Semrádová.

Kočky sledují nejnovější trendy

Kočky se pokaždé snaží přinést do svého čísla něco nového, co diváci ještě neviděli. Do Batelova a Hodic si proto na vystoupení s křídly připravily překvapení. „Křídla jsou z velkého kusu barevné látky, kterou máme zavěšenou kolem sebe. Při tanci to pak vypadá, jako když létáme. Teď si na ně chceme navěsit tyčinky, které když se zlomí, tak svítí,“ vysvětlila Kodysová.

Všechna taneční vystoupení koček jsou ve finále výsledkem drobných nápadů jednotlivých členek. Podle Semrádové se velice brzy ukázalo, že je v souboru hodně exhibicionistek, což je pro taneční soubor vždy výhodou. „Když začínáme zkoušet nový taneček, tak ženy vždycky říkají, že je to těžké a že se to nemohou naučit. Nakonec zjistí, že to jde, a samy připojují své nápady,“ vysvětluje zrod jednotlivých tanečků Jana Semrádová, která nejčastěji čerpá z nápadů na internetu.

Stejně tak vzniklo zatím asi divácky nejúspěšnější vystoupení na téma Troškovy trilogie Slunce, seno. Zatím posledním nápadem je tanec s tematikou dvacátých až třicátých let minulého století, kterému kočky pracovně říkají paruky. Do budoucna mají ženy v hlavě nápad na další dvě vystoupení. „Bude to něco ve stylu Poupat a pak tanec na moderní zpracování lidových písní,“ prozradila Semrádová. Lidem by se prý stále stejné tance mohly brzo omrzet, proto nechtějí usnout na vavřínech.

Vitální tanečnice mají za sebou také první výrazný úspěch v soutěži. V roce 2010 se přihlásily do soutěže s názvem Roztanči Česko, kde v konkurenci čtyř desítek skupin skončily na medailovém třetím místě.