Jednadvacetiletý Matěj Novotný spolu se svými kamarády postavil v lyžařském areálu v Brtnici snowboardový park. V sobotu ho slavnostně otevírali. Předvést nejrůznější triky na prkně sem přišla asi dvacítka mladých lidí. Jak Novotný říká, snowboardisty není potřeba vidět pouze tak, že dělají nepořádek, pijí alkohol a fetují.

„Jsme určitá komunita lidí. Je na každém, jaký si o nás udělá obrázek. Někdo nás snowboardisty vidí jako normální sportovce. Děláme prostě to, co nás baví. Někdo je zase toho názoru, že děláme akorát bordel, ale není tomu tak,“ vyjádřil se jednadvacetiletý snowboardista, který se tak pokusil vyvrátit mýtus, že snowboardisté se na sjezdovkách chovají neukázněně.

Park Matěj Novotný s dalšími kamarády stavěl týden. V Brtnici je tak nově kolem desítky překážek, na kterých mohou snowboardisté dovádět. „Sezonu jsme zahájili až dneska, protože dříve to nešlo. Zkrátka nebylo dostatek sněhu. Doufáme, že to alespoň chvilku vydrží,“ popsal Novotný s tím, že by byl rád, kdyby snowboardový park navštívilo co nejvíce lidí. Vstup do parku se neplatí. Snowboardista si musí zaplatit pouze vlek.

Matěj Novotný se snowboardingu věnuje už sedmým rokem. Podle něj je potřeba hlavně překonat strach. „Skoky se naučíte jedině tak, že budete jezdit a jezdit. Taky se nesmíte bát. Všichni jsme většinou začínali tak, že koukáme na nejrůznější videa a snažíte se skok okopírovat,“ popsal mladý sportovec.

První pokusy o surfování na sněhu se v USA objevily již v roce 1920. Pro snowboarding je zlomový rok 1965, kdy Sherman Poppen spojil dvě lyže, ke špičce přimontoval provázek a vytvořil tím první model snowboardu, zvaný snurfer, protože jízda na něm se podobala spíše surfování na vodě.

Snowboarding byl z počátku své existence brán nejprve jako módní výstřelek či exhibicionismus několika málo jedinců, nebyl uznávaný jako serózní sport a zimní střediska nedovolovala vstup snowboardistů na vleky. V 90. letech se snowboarding stává masovou záležitostí a vývoje nových technologií se chopily mimo jiné i zavedené lyžařské koncerny, díky nimž se vybavení pro snowboarding rozrůstá s nebývalou dynamikou. Od roku 1998 je součástí zimních olympijských her.