Čtyřčlenná rodina na Jihlavsku zaplatí ročně na poplatcích za odpady maximálně dva tisíce korun. Podle novely zákona o místních poplatcích by taková rodina mohla nově zaplatit klidně až dvakrát tolik. Většina obcí a měst totiž už několik let vybírá poplatek na horní hranici, která je pět set korun. Přesto na každého musí doplácet. Náklady na odpadové hospodářství jsou totiž o dost vyšší. Novelu zákona o místních poplatcích by proto obecní samosprávy uvítaly.

„V současné době vybírané poplatky za odpady reálným nákladům neodpovídají, rozdíl představuje ročně asi 1,3 milionu korun. Nyní vybíráme 492 korun za poplatníka na rok, ale ideální výše by byla kolem 700 korun,“ vypočítal starosta šestitisícové Třeště Vladislav Hynk. Ten zároveň dodal, že jakoukoli úpravu poplatku na další roky by muselo schválit zastupitelstvo.

V Brtnici doplácí na jednoho občana zhruba 170 korun, což ročně dělá asi 650 tisíc korun. Tam je ovšem starosta v úvahách, zda by novela zákona městu pomohla, opatrnější. „Otázkou je, pokud bychom poplatek zvýšili, o kolik by se navýšil počet neplatičů. Když má dát pětičlenná rodina ročně kolem dvou a půl tisíce korun, tak na základě reálných nákladů by to mohlo být až o dva tisíce více,“ zapřemýšlel starosta Brtnice Stanislav Jirků.

Co by ovšem starosta přivítal, je možnost vybírat poplatky od nájemníků, kteří ve městě nejsou přihlášeni k trvalému pobytu. Současný zákon totiž neumožňuje vybírat poplatek za odpad například od cizinců, kteří v obci dlouhodobě pobývají, ani od fyzických osob, které sice odpady tvoří, ale do veřejných rozpočtů nepřispívají.

Rozšíření okruhu plátců by uvítalo také krajské město Jihlava. To vybírá od občanů plnou sazbu ve výši pěti set korun. „Možné navýšení by rozpočtu města pomohlo. Ale pomohla by také jiná úprava, která by umožňovala vybírat poplatek od lidí, kteří zde trvale bydlí, odpady produkují, ale nemají zde trvalé bydliště. Pak by se náklady rozprostřely mezi více osob,“ okomentoval situaci kolem poplatků mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Zákon teď čeká na schválení Senátem. Podle původního znění by obce mohly vybírat od poplatníka až tisíc korun ročně. Pozměňovací návrh už horní hranici nestanovuje. Obce by poplatek určily na základě reálných nákladů. To by je vedlo k větší odpovědnosti, míní zákonodárci.