Jako obvykle strávily dopoledne venku. Ovšem tentokrát to přece jen bylo v něčem jiné. Včera se k nim totiž přidali i rodiče a děti, kteří do mateřinky u lesa zavítali v rámci dne otevřených dveří. Rodiče také měli možností zapsat své dítě k docházce na příští školní rok.

„Synovi budou brzy tři roky. Mám obavu, že v jihlavských školkách místo neseženeme. Bohužel tato školka je pro nás z ruky, dojíždění sem by asi bylo složité. Ještě to musíme promyslet. Syn se hned zapojil do hraní s ostatními dětmi, tím mě docela překvapil. Je zvyklý na pobyt venku, líbilo by se mu tady,“ řekla maminka z Jihlavy, která si přála zůstat v anonymitě.

Dětský lesní klub Hájenka, jak se alternativní mateřinka ve Zborné oficiálně jmenuje, funguje od září. Průměrně ji navštíví dvanáct dětí denně. „Rodiče i děti jsou velmi spokojení. Nestalo se, že by sem někdo z rodičů přestal své dítě dávat. Všichni oceňují hlavně rodinné prostředí, individuální přístup k dětem a spjatost s přírodou. My se maximálně snažíme vyjít vstříc i dětem, které mají třeba speciální stravovací potřeby, což v klasických státních školkách není možné. Chodí sem i živější děti, které se v přírodě vybíjí, tím se zklidní a potom se mohou lépe soustředit,“ popsala koordinátorka Hájenky Jana Koukalová.

Její slova potvrdil i tatínek Pavel Fuxa. „Školka je skvělá, je úplně jiná než ty klasické. Chtěli jsme dceru dát do běžné školky, ale tam byl problém s nedostatkem míst. Naší Esterce se tu moc líbí. Děti jsou vedeny jiným způsobem, netouží třeba tolik po módních hračkách a podobně. Líbí se mi i to, že do chodu školky se mohou více zapojit rodiče,“ uvedl Fuxa.

Rodiče se na společných brigádách věnují úpravám budovy i okolí. Vyrobili například houpačky, teď pro děti chystají pískoviště. „Rodiny dětí se mohou zúčastnit odpoledního programu, toho hodně využívají maminky, které jsou na mateřské dovolené s mladšími sourozenci. Máme bohatý program pro děti – oblíbené jsou nejrůznější slavnosti spojené s ročními obdobími. Ta poslední se týkala masopustu,“ doplnila Koukalová.

Lesní školku navštěvují převážně děti z Jihlavy. Prohlédnout si ji v úterý a ve čtvrtek přišlo několik rodin. „Kapacita školky se zatím nenaplnila, rodiče mají i nadále možnost k nám své děti zapsat,“ uzavřela Koukalová. Dětský lesní klub Hájenka provozuje nezisková organizace Děti a stromy.

ZUZANA MUSILOVÁ