Učitel z jihlavského gymnázia Klaus Mike Hübner je silně znepokojen situací okolo aktuálních konkurzů na místa ředitelů středních škol. Proto včera poslal otevřený dopis hejtmanovi Kraje Vysočina Jiřímu Běhounkovi. Dopis se dostal také do redakce Jihlavského deníku.

„Nelíbí se mi to, že pedagogický sbor ani veřejnost nemají šanci zjistit, jací kandidáti se o místo ředitele na škole ucházejí. Ptal jsem se přímo člena komise, který tam náš pedagogický sbor zastupuje, ten mi nemohl sdělit dokonce ani jméno kandidátů. Přitom ještě před několika lety byly konkurzy na ředitele zcela průhledné,“ přiblížil včera Hübner. Podle jeho informací se o post ředitele jihlavského gymnázia ucházejí čtyři lidé a dva z nich učitelé osobně znají.

„Jak má vypadat samotné výběrové řízení? Když je utajeno jméno kandidátů, a tím pádem i navrhovaná koncepce?“ Ptá se v dopise učitel.

Krajský úřad, který je zřizovatelem jihlavského gymnázia, dopis zaskočil. Zatím žádnou oficiální reakci nechystá. „Patrně se jedná o malé nedorozumění, zřejmě jde o informační šum ve škole. Zveřejňovat jména kandidátů a jejich práce není zvykem, žádná zákonná nebo vyhlášková úprava tak nenařizuje a ani v minulosti se tak nedělo. Pokud však někdo požádá o informaci k výběrovému řízení, je mu vždy sdělena,“ vyjádřila se mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Podle ní by měly být ve škole k dispozici i materiály k výběrovému řízení, včetně jmen a koncepcí. „Kromě osobních údajů a hlavního know how práce může zástupce školy a zástupce školské rady o kandidátech informovat v rámci školy i své kolegy,“ doplnila Svatošová s tím, že v jednotlivých školách se k tomu staví po svém.

To si ale nemyslí Klaus Mike Hübner. „Když jsem se o materiály a informace zajímal, nikdo mi k tomu nemohl nic říct. Jde mi obecně o to, že takový způsob provádění konkurzů je v rozporu s proklamovanou transparentností při udělování veřejných zakázek a obsazování předních funkcí,“ dodal Hübner.

Podle vyjádření krajské radní Marie Kružíkové musí být konkurs neveřejný. „Učitelé si hlavně musí do komise zvolit důvěryhodného zástupce, který bude kandidáty objektivně hodnotit,“ uvedla Kružíková.

Výběrová řízení na pozice ředitelů středních škol začínají příští týden. Na Vysočině se týkají 55 škol a školských zařízení.

ZUZANA MUSILOVÁ