Mykologie nesmí zůstat Popelkou mezi ostatními organismy, ale mělo by se na tento obor nahlížet se stejnou důležitostí jako na živočichy nebo vyšší rostliny. Na tom se shodli ochranáři přírody a mykologové z celé České republiky, kteří včera hledali společnou řeč na historicky prvním společném setkání. To se uskutečnilo na krajském úřadě v Jihlavě a zúčastnilo se ho několik desítek odborníků.

„Houby byly dosud potlačované, nebyla jim věnovaná taková pozornost, jakou by si zasloužily, přitom jsou jednou ze tří nejdůležitějších skupin organismů vůbec. Tato konference je příležitostí, jak to napravit,“ vysvětlil cíl setkání jeden z přítomných mykologů Jan Běťák.

Hlavním úkolem je podle něj prosadit principy ochrany hub a tu skloubit s ochranou ostatních organismů tak, aby to fungovalo. Podle ochranářů je nejvíce ohrožuje lidská činnost. „Konkrétně jde o houby, které jsou vázané na lesní prostředí, kde mají nedostatek vhodných podmínek, protože lidé zužitkují opravdu vše, a houbám pak chybí například tlející dřevo,“ uvedl konkrétní případ zástupce z agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Veska.

Na Vysočinu 
se houby vrací

Klasických jedlých hub se toto netýká. Houbaři na Vysočině se proto nemusí bát. Některé houby se do lesů dokonce vrací. Může za to zlepšování životního prostředí v posledních dvaceti letech. „Dochází k návratu některých hub. Především jde o lišky, ryzec syrovinka a v posledních patnácti letech po odsiření elektráren se tento trend týká také bílých hřibů,“ vyjmenoval Marek Brom z odboru životního prostředí Kraje Vysočina, který měl konferenci na starosti.

V posledních letech se totiž výrazně snížily emise od velkých znečišťovatelů, a tak se houby mohou v přírodě ukazovat v celé své kráse. Českomoravská vrchovina je ale podle Broma ještě stále oblastí, která není mykologicky příliš probádaná.