Vernisáží výstavy fotografií dětí z jihlavské Havaje Jsme vyloučeni, která bude dnes odpoledne zpřístupněna ve vestibulu jihlavské radnice, začíná letošní Týden romské kultury. Ten se koná v Jihlavě počtvrté.

Dvoutýdenní výstava devatenácti fotografií romských dětí zachycených loni na podzim objektivem Kristýny Staňkové není jediným počinem, který má ambici seznámit širokou jihlavskou veřejnost s kulturou, tradicemi i současností Romů. „Poprvé jsme pro zájemce z řad veřejnosti připravili den otevřených dveří v komunitním klubu Mulačágo ve vyloučené lokalitě na Havaji na okraji Jihlavy,“ poznamenal k programu Patrik Priesol, duše jihlavského Týdne romské kultury. „Výstava fotografií ukazuje děti z vyloučených lokalit mnohdy v drsnějším světle a ani v Mulačágu nebudeme nic přikrášlovat. Nechceme, aby se veřejnost koukala na Romy, jejich život a jejich problémy skrz růžové brýle,“ dodal.

Na přípravě programu se spolupodílely komunitní klub Mulačágo, občanské sdružení Horizont a jihlavská soukromá vyšší odborná škola sociální.

Součástí Týdne romské kultury bude vystoupení dětských tanečních skupin v jihlavském Centru multikulturního vzdělávání, promítání filmu Cigán v Kině Dukla i další z možných úhlů pohledu na romský svět, na kulturu a umění.

V Bráně Matky Boží se bude zítra odpoledne od čtrnácti hodin konat workshop k putovní výstavě Vyšívaný svět zapůjčené Romským muzeem Brno. Českobudějovická neprofesionální romská umělkyně Markéta Šestáková tady přiblíží techniky vyšívání obrazů s atraktivním barevným námětem a s tématikou kultury a života Romů.

V pátek se během vystoupení dětských tanečních skupin představí v multikulturním centru na jihlavském Masarykově náměstí děti z jihlavského Erka i jejich vrstevníci z vyloučených lokalit v Telči a v Chotěboři. „Právě tanec je jednou z činností, která může vyvést děti za brány vyloučených lokalit a napomoci jim při integraci do většinové společnosti,“ připomenul Patrik Priesol.