V Lukách nad Jihlavou se už dokonce dočkali. Minulý týden se jim na komíně bývalé jednoty za radnicí jeden čapí pár objevil.

„Čápi se k nám po delší době vrátili asi před pěti lety. Dlouho nás to mrzelo, už kvůli tomu, že máme čápa ve znaku městyse, takže jsme nyní rádi, že se u nás zase zabydleli,“ potěšil objev minulého týdne starostu Luk nad Jihlavou Viktora Wölfla. Čapí pár v Lukách dokonce před rokem přivedl na svět dva mladé. Letos se v Lukách nechají opět rádi překvapit.

Další místo, kam se čápi rádi vrací, je v Kamenici u Jihlavy. Tam dokonce před časem hrozilo, že se hnízdo bude muset stěhovat. Čápi si tam sedají na komín bývalého lihovaru, který měl jít k zemi. Místo něj se tam plánovala výstavba rodinných domů. „Už jsme měli připravenou variantu, že hnízdo přestěhujeme na objekt v blízkosti školy. Otázkou ale je, zda by na nové hnízdo čápi nasedli,“ podotkla k prvotním plánům na stěhování hnízda starostka Kamenice Eva Jelenová.

Komín se snížil o šest metrů

Nakonec objekt lihovaru koupila místní firma, která z něj plánuje udělat víceúčelovou budovu, kde nebudou chybět restaurace nebo obchody. Komín s hnízdem ovšem chtějí zachovat, proto nebylo potřeba čapí hnízdo složitě stěhovat.

„Před pár lety jsme dokonce kvůli čápům komín o šest metrů snižovali a udělalo se i nové hnízdo. Náklady ve výši třiceti tisíc pokryla dotace,“ vypočítala Eva Jelenová.

Přílet čápů je vždy událostí pro celý městys. Místní základní škola má tohoto ptáka dokonce ve svém znaku. „Vždy přilétají kolem Velikonoc, takže čekáme, že se každým dnem objeví,“ doplnila starostka Jelenová. Také v Kamenici, stejně jako v Lukách, loni čapí pár vyvedl mladé.

V napětí z čapího příletu jsou také ve Stonařově. Tam se jim čápi koncem dubna vrací pravidelně už několik desetiletí. Kvůli nim se proto v roce 2001 uskutečnila velká stěhovací akce na stožár v areálu zemědělského družstva. „Tehdy to byla událost pro celou obec, protože se hnízdo stěhovalo v době, kdy v něm byli čápi,“ zavzpomínal starosta obce František Plavec.

Obavy, že si čápi na novém místě nezvyknou, byly liché. Čapí pár stále pravidelně na stožár přilétá, a loni měl dokonce tři mladé. „Je to vždy napínavé, zjistili jsme to, až když z hnízda začali vystrkovat hlavy,“ uvedl Plavec. Ten si čápy ve Stonařově pamatuje ještě z dob, kdy byl sám malý kluk. Úplně původně totiž čápi létali na objekt fary. Nyní jsou už deset let na zmiňovaném stožáru. „Od té doby se hnízdo nijak neupravovalo, ale nyní už o tom uvažujeme. Do dvou let ho budeme muset trochu snížit, aby nedošlo k ohrožení statiky stožáru,“ dodal s obavami Plavec.

V praxi se odebere část hnízda, aby se snížila jeho hmotnost a čápi už si potom hnízdo upraví podle svých představ. „Prvně přilétá samec, který hnízdo upraví, a několik dní po něm dorazí samice,“ dodal závěrem Plavec. Čápi jsou prý věrní a vždy musí žít v páru. Proto když jeden z nich zemře, najde si ten druhý nového partnera.

Po delší době se loni čápi ukázali také na budově mateřské školy v Batelově. Naopak už několik let nepřiletěli do Nové Vsi na objekt bývalé cihelny. Na čápy čekají například i v Polné. Tam si sedají na budovu, kde dříve fungovala firma Amylon.