Autorem románu je přitom teprve dvaadvacetiletý student a spisovatel Tomáš Štambera z Jihlavy.

Když brněnské vydavatelství MoBa vypsalo tematickou literární soutěž, za půl roku stihl nastudovat materiály a historický román sepsat. Námaha se mu vyplatila, soutěž vyhrál. Odměnou mu je právě vydání jeho vlastní knížky.

„Psal jsem dosud spíš texty v duchu fantasy, které jsem nikde nevydal. Historickou látku jsem zpracovával poprvé a hned to uspělo, což mě pochopitelně těší. V hlavě se mi rodí další příběh,“ naznačil chuť k pokračování mladý autor. Asi na třech stech stranách se odehrává příběh o intrikách ve šlechtických kruzích Španělska a Itálie 18. století, děj je zasazen do konkrétních historických kulis. „Inspirovala mě i současnost. Metody v cestě za majetkem a mocí zůstávají pořád stejné,“ dodal Štambera.

Podle šéfredaktora nakladatelství MoBa Lukáše Kratochvíla se Tomáš Štambera strefil hodnotitelům do vkusu výběrem neotřelého tématu a také zajímavým literárním zpracováním. „Autorů je přetlak, což platilo i pro tuto soutěž. Ne každý ale dokázal splnit podmínky. Do užšího výběru se tak nakonec dostalo šest děl,“ poodhalil šéfredaktor obtížnost úkolu a sílu konkurence.

Nadějného spisovatele a studenta práv si přímo na radnici pozval jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. „Oceňuji invenci a pracovitost, úspěch mladého člověka z našeho města mě potěšil. Třeba váš úspěch inspiruje i další mladé k něčemu podobnému, ať už v literatuře, nebo v jiných oblastech,“ řekl primátor Vymazal, který trochu s humorem a trochu vážně vyzval mladého spisovatele k vytvoření textu vsazeného do jihlavských historických reálií.