Cesta do krajského města se může v těchto dnech řidičům pěkně prodražit. Stačí přehlédnout jednu značku a své auto mohou na konci dne hledat na odstavném parkovišti na okraji města. „Do včerejšího dne jsme odtáhli osmdesát tři aut. Ve většině případů řidiči značení přehlédnou nebo auto zapomenou v daný den přeparkovat. Zatím jsme nejvíce aut odstraňovali přímo z centra města,“ upřesnil okolnosti odtahování aut při jarním úklidu zástupce ředitele Městské policie v Jihlavě Stanislav Maštera.

Zatímco v loňském roce se za dva měsíce odtáhlo v Jihlavě celkem na dvě stovky aut. Letos jich je přes osmdesát už během prvních deseti dní. „Oproti loňskému roku je výrazný nárůst. Problém se netýká pouze místních, kteří parkují u svých domů, ale také lidí, kteří přijedou do krajského města zvenčí a značek si nevšimnou,“ doplnil Stanislav Maštera. U nich je potom také složitější majitele vozidla kontaktovat.

Dva tisíce korun
 za laxní přístup

Odtažení auta a nerespektování dopravního značení donutí řidiče sáhnout hluboko do kapsy. „Částka, kterou řidiči zaplatí při vracení auta, se pohybuje kolem dvou tisíc korun. Záleží na tom, odkud odtahovka auto veze,“ poznamenal Maštera.

Placení se majitel auta vyhne pouze v případě, že prokáže, že nemohl auto z místa odstavit. „Stává se, že jsou lidé třeba delší dobu v zahraničí a o úklidu ve městě neví. Značíme místa týden předem a pokud se prokáže, že přeparkovat za tu dobu nemohl, tak vyvázne bez postihu,“ upřesnil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Úklid ulic potrvá v krajském městě ještě měsíc a půl do konce května. Už nyní to ale vypadá, že odtahová služba bude trhat rekordy v počtech odtažených aut.

Stanislav Maštera z městské policie proto doporučuje, aby se lidé v těchto dnech a týdnech více dívali, zda na ulicích a kolem sídlišť nepřibylo dopravní značení upozorňující na úklid komunikací.