Metr čtvereční vyjde v Jihlavě i na dva tisíce korun. Podobné ceny jsou třeba rovněž na předměstí většího Brna. Důsledkem předražených parcel v krajském městě Vysočiny je stěhování mladých rodin do okolních obcí.

Takovým příkladem je Olga Ryšavá, která se z Jihlavy přestěhovala do Jamného. Tam si s manželem koupili parcelu 
a postavili rodinný domek. „Dívali jsme se na pozemek od 400 do 600 korun za metr čtvereční, to pro nás byla dostupná hranice. V Jihlavě taková cena není možná, takže jsme tam ani nehledali, vysoké ceny nás hned odradily,“ popsala Olga Ryšavá s tím, že kdyby byly ceny parcel v krajském městě nižší, určitě by si domek postavili tam. „Pro nikoho není příjemné každý den dojíždět nějakých třináct kilometrů. Musíme mít dvě auta, protože máme různou pracovní dobu. Bylo by to rozhodně pohodlnější, ale v tuto chvíli se nám dojíždění vyplatí,“ dodala Ryšavá.

Podle náměstka jihlavského primátora Petra Pospíchala (ČSSD) město na trhu nemůže regulovat ceny pozemků. Městská rada se však tímto problémem zabývá. „Pozemků pro individuální bytovou výstavbu je v Jihlavě nedostatek. Když je něčeho málo, cena je vysoká. Tím, že přibudou desítky hektarů parcel pro tento typ výstavby, pravděpodobně dojde ke zlevnění,“ domnívá se Pospíchal. Město totiž o lepší podmínky právě pro výstavbu rodinných domků začíná usilovat.

Dvě největší lokality pro individuální výstavbu v Jihlavě jsou Handlovy Dvory za hypermarketem Tesco a lokalita Buková na západním okraji města. „Polovinu pozemků za Tescem vlastní město, polovinu soukromá společnost. Na tento pozemek je zpracován regulační plán 
a podle něj by tam mělo dojít 
k masové zástavbě rodinnými i bytovými domy. Je samozřejmě na majiteli druhé části pozemků, jak s nimi naloží. Podle mých informací tam chystá zástavbu nízkopodlažními rodinnými domky,“ přiblížil Pospíchal s tím, že co se týče bytů, v tomto směru v Jihlavě nabídka převyšuje poptávku.

V lokalitě Buková jsou jen soukromé parcely, město tam ale chce budovat silnici. „Město může pomoci tím, že v územním plánu podmínky pro výstavbu domů vytvoří,“ řekl náměstek.

Firma Pozemní stavby Jihlava vlastní parcely pro výstavbu rodinných domů v Heleníně. Podle generálního ředitele Pozemních staveb Františka Července je cena parcel přiměřená. „Cena za metr čtvereční se pohybuje od 1 300 do
1 700 korun za metr čtvereční podle vlastností pozemků. Investice do pozemků něco stojí. Vytendrovali jsme je od města, už pozemek nás stál dost peněz a jsou tu ještě další náklady. Jsou to komplexně zasíťované pozemky,“ vyjádřil se Červenec.

Podle něj zájem o pozemky je. Ne však takový, jaký předpokládal. V Heleníně vlastní celkem 46 pozemků, prodaných jich je 26. „To, že na vesnicích jsou pozemky o tolik levnější, je podle mých slov nekalá soutěž. Obce mají pozemky za daleko menší peníze a navíc například na kanalizace dostanou dotace, což my jako soukromá firma nemáme šanci,“ uzavřel František Červenec.