Za poslední čtyři měsíce si ve Větrném Jeníkově nahlásila trvalé bydliště asi čtyřicítka nových obyvatel. Během prvních měsíců letošního roku se přitom 
v městysi ještě žádné dítě nenarodilo. Jak je to možné?

Některé lidi proto napadají otázky, zda za občanství Větrný Jeníkov nenabízí nějaké zajímavé benefity. Stejně jako tomu bylo před pěti lety v Jihlavě, která si „kupovala“ občany kvůli padesátitisícové hranici. Ve Větrném Jeníkově se ovšem nic takového neděje. „Vysvětlujeme si to tím, že se u nás asi dobře žije. Je zde dobrá obslužnost, dobrá dopravní dostupnost, zdravotní středisko, škola, školka, kulturní vyžití a několik obchodů,“ vyjmenoval pozitiva starosta Větrného Jeníkova Ivo Grubbauer.

V poslední době se podle starosty v městysi spousta domů opravila a několik domů nově přibylo. Parcel mají ve Větrném Jeníkově dostatek 
a ceny jsou také výrazně nižší než například v krajském městě. Tato situace je proto ideální pro mladé páry, které se převážně nově ve Větrném Jeníkově usazují. „Většina nově přistěhovaných jsou ročníky kolem roku osmdesát, takže je tu předpoklad, že se chtějí usadit a založit rodinu,“ zhodnotila situaci matrikářka městyse Yvetta Dvořáková.

Toho, že se po městysi pohybují nové tváře, si všimli 
i místní. „Co vím, tak je spousta nových rodin v bytovkách 
a lidé tady dost kupují i starší domy a opravují si je. Už jsem si toho všimla,“ potvrdila jedna z prodávajících v centru městyse, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Někteří si nových sousedů naopak vůbec nevšimli. „Už jsem spíše doma, zajdu si nakoupit, popovídám s těmi, co znám, a ostatní mě nezajímá. Ale asi je to dobře, že se tu lidem líbí,“ zhodnotil starší muž v důchodovém věku, který žije ve Větrném Jeníkově od svého narození.

Současný stav pravděpodobně nebude dlouho trvat 
a počet obyvatel ještě dále poroste. Dalších padesát parcel má totiž městys připravených na pozemku ve směru na Kalhov a Šimanov. „Zde se nám situace trochu zkomplikovala tím, že tu vyrostla bioplynová stanice, a někteří lidé si nechtějí parcelu v těsné blízkosti pořizovat,“ doplnil starosta Grubbauer. Městys chce situaci vyřešit vysazením lesa, který by areál „bioplynky“ a domy odděloval.